wtorek, 1 grudnia 2015

Łukasz Adamski laureatem nagrody Złotej Ryby

23 listopada w warszawskim klubie Hybrydy odbyła się Gala 6. edycji nagrody Złotej Ryby dla uczczenia pamięci i dzieła Macieja Rybińskiego. Nagroda przyznawana jest corocznie autorowi najlepszych felietonów i komentarzy satyrycznych publikowanych w prasie, radiu, telewizji i internecie.
IMG_8524m


Zgromadzonych gości powitał: Józef Orzeł, prezes Fundacji im. Macieja Rybińskiego i jednocześnie szef klubu Ronina.

IMG_8328m

Marcin Wolski odczytał okolicznościowy wiersz satyryczny :
"Melduję ci, mój drogi Maćku,
że pogoniliśmy cwaniaczków,
i mamy, co się zda luksusem,
Rzeczpospolitą Czwartą z plusem.
Pomyślisz: wolność na całego,
stańczyki wszelkie się bogacą…
Cóż, trudno kopać leżącego.
Rządzących jeszcze nie ma za co.
Lecz - damy radę. Kpiąc radośnie,
chociaż bez Ciebie trochę przykro.
Bo Twój narybek stale rośnie:
chłopaki i dziewczyny z ikrą!"


IMG_8340m

"Maćka poznałem dość późno i znałem go przede wszystkim z tekstów, które natychmiast moją uwagę zwróciły". - mówił Rafał Ziemkiewicz. - "Co by Maciek pisał dzisiaj, gdyby mógł komentować tę sytuację? Myślę, że przede wszystkim on był naprawdę rzadkim wypadkiem człowieka, który mając bardzo zdecydowane poglądy i mając emocje, jak każdy z nas, którymi reagował na rozmaite nieprawości, jakie się w naszym kraju zdarzały, potrafił w tekście tak je przesublimować, że były wolne od wszelkiego zacietrzewienia. Jego felietony, które zawsze podziwiałem, także jego dłuższe teksty są wzorem niedoścignionym bardzo logicznej konstrukcji zdroworozsądkowej. Maciej Rybiński zasłużył sobie na trwałe miejsce w historii literatury polskiej i jego z pozoru ulotna, żartobliwa fraza będzie pamiętana długo po tym, jak wiele nadętych wielkości dzisiaj okadzanych zostanie zapomnianych".

IMG_8357m

Aleksandra Rybińska przedstawiła sponsorów tegorocznej Nagrody: Stanisława Knaflewskiego oraz Marka Zagórskiego prezesa Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej.

"Krystyna Grzybowska przed odczytaniem nazwisk osób wyróżnionych powiedziała: "Maciek był wielkim patriotą. Jego imię zostało nadane na cześć jego przodka, gen. Macieja Rybińskiego, ostatniego przywódcy powstania listopadowego. Był patriotą, kochał Polskę i bardzo się o nią martwił. Ale chyba już dzisiaj nie musi się martwić". - dodała wzruszona.

W tegorocznej edycji Kapituła Nagrody Złotej Ryby w składzie: Krystyna Grzybowska, Krzysztof Masłoń, Mirek Kowalski, Andrzej Krauze, Józef Orzeł, Jan Pietrzak, Tomasz Sakiewicz, Marcin Wolski, Rafał Ziemkiewicz nagrodziła 4 młodych felietonistów. .

Wyróżnienia otrzymali:
- Kamila Baranowska, felietonistka tygodnika "Do Rzeczy", zgłoszona została jej stała rubryka "Na próżno", w której w lekkiej satyrycznej formie autorka opisuje absurdy polskiego show biznesu.

IMG_8435m

- Jakub Kowalski, publicysta dziennika "Rzeczpospolita", do konkursu zgłosił opublikowane na łamach "Plusa i MInusa" swoje wspomnienia o Macieju Rybińskim w 70 rocznicę urodzin felietonisty w wydaniu z dnia 28 lutego 2014 roku.

IMG_8449m

Nagrodę specjalną ufundowaną przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej przyznano Tomaszowi Millerowi, który publikuje na portalu "prawapolityka", za felietony "Nie doceniłem Ewy Kopacz. Przepraszam" oraz "Bronisław Troskliwy".

IMG_8464m

Nagrodę główną, statuetkę Złotej Ryby i 10 tys. zł otrzymał Łukasz Adamski, publicysta kulturalny i felietonista tygodnika "wSieci" i portalu "wPolityce", za dotychczasowy dorobek. Jego felieton zatytułowany: "Tytuł Człowieka Roku się prezydentowi Komorowskiemu należy. Ale powinna go przyznać prawica" był jednym ze zgłoszonych do konkursu.

IMG_8473m

Laureat odbierając nagrodę i dziękując kapitule i rodzinie Macieja Rybińskiego, zaznaczył: "To ogromny zaszczyt. To dla mnie wyjątkowo ważna nagroda, bo Maciej Rybiński jest jest dla mnie ikoną sprzeciwu wobec poprawności politycznej, która za chwilę może stać się nową formą dyktatury. Może jeszcze nie w Polsce, ale widać już u nas kneblowanie wolności słowa poprzez arbitralnie narzucone przez lewicę własne, wyimaginowane wartości".

Łukasz Adamski podziękował także braciom Karnowskim: "Dzięki wam mogłem rozwinąć skrzydła w waszych mediach" podkreślił. Podziękował także Piotrowi Zarembie.

IMG_8501m

O lekkim piórze Łukasza Adamskiego i jego znajomości świata popkultury mówił Michał Karnowski.

IMG_8538m

Galę wręczenia nagród uświetnił koncert zespołu Contra Mundum, który wystąpił z repertuarem patriotycznym, pochodzącym z płyty "Cześć i chwała bohaterom". Zespół wykonywał pieśni m.in. do słów Juliusza Słowackiego ("Pieśń Konfederatów Barskich"), Mieczysława Romanowskiego (poety poległego w czasie powstania styczniowego 1863 r.), Władysława Sebyły (poety i podporucznika rezerwy, zamordowanego w Charkowie w 1940 roku przez NKWD) i Jacka Kaczmarskiego.


IMG_8323m

"Muzyka rockowa nie musi stać w sprzeczności do patriotyzmu i historii narodu, szacunku do bohaterów i pamięci o przelanej przez nich krwi. Contra Mundum - my stoimy tylko i aż przeciw zapomnieniu" - mówił wokalista Norbert "Smoła" Smoliński.

Konkurs i uroczystość zorganizowała Fundacja im. Macieja Rybińskiego.



Relacja: Margotte i Bernard

PB230047m

IMG_8567m

IMG_8355m


IMG_8405m

PB230050m


IMG_8569m

Więcej zdjęć:
https://www.flickr.com/photos/55306383@N03/albums/72157661316510900