czwartek, 31 grudnia 2015

My reakcja - Piotr Semka

PC010006m
Ukazała się kolejna książka Piotra Semki, publicysty, intelektualisty, dziennikarza, (ur. 1965 w Gdańsku). „My Reakcja” - to oryginalny zbiór emocji antykomunistów z lat 1944-1956. Skąd człowiek urodzony w czasach późnego Gomułki czerpał wiedzę o wrogach komunizmu, od kogo dowiedział się, rozpoznał i przekazuje nam emocje przeciwników ustroju PRL? Autora książki odpytuje i moderuje dyskusję red. Mateusz Matyszkowicz.

Jak czytamy w notce wydawniczej, "My reakcja" to opowieść o świecie ludzi odrzucających komunizm, którym przyszło żyć po wojnie w Polsce pod czerwoną władzą. To książka skierowana do młodego czytelnika, który chciałby zrozumieć przed jakimi dylematami stali Polacy wierni idei niepodległości, utożsamiający się z kościołem katolickim i obcy dominacji marksizmu, narzucanego przez Moskwę. Oprócz konspiratorów AK, WiN, NSZ i NSW ukazuje działaczy PSL, ludzi wiernych Kościołowi, niedobitków przedwojennych elit, ziemian, ludzi prywatnej inicjatywy i konserwatywnych pozytywistów.

PC010007m

Co jeszcze znajduje się na kartach książki Piotra Semki?
Rewizjoniści historii polskiej ścierają się ze zwolennikami insurekcyjnej opcji dziejów narodu i państwa polskiego. Tak jak w tygodniku „Do Rzeczy”, gdzie Piotr Semka publikuje artykuły i felietony.

„Moja książka jest skierowana przeciwko rewizjonistom, w tym sensie, że ja próbuję udowodnić, że oni wykorzystują sytuację, że dzisiaj wszystko wiemy (...) W tej książce pokazuję, jak ludzie niewiele wiedzieli” - twierdzi Semka.

Obecni polscy narodowcy, wnukowie i prawnukowie endecji książkę Semki powinni przeczytać w pierwszej kolejności. Jest tu bowiem próba odpowiedzi na pytanie o wkurzenie na komunistów ze strony wszystkich światopoglądów dojrzałych w Polsce.


Zapraszamy do obejrzenia filmu z tego spotkania:


Relacja:
tekst: Sławomir Szadkowski
foto i wideo: Bernard