„Medalion na pancerzu to metafora tego, że my w symbolu musimy odnajdywać siłę.”
„Tematem tej książki jest Polska” (Andrzej Nowak)
Dnia 18 listopada 2015 roku w auli Domu Polonii, przy Krakowskim Przedmieściu 64, odbył się wieczór autorski Tomasza Łysiaka, na którym zaprezentowana została jego nowa książka pt. „Medalion na pancerzu”, wydana przez Wydawnictwo Prohibita. Tomasz Łysiak to, jak zaprezentowała go prowadząca spotkanie Magdalena Pawlicka, nie tylko pisarz, ale także publicysta, eseista, satyryk, scenarzysta, aktor, reżyser, pedagog …a zgromadzona publiczność dorzuciła jeszcze takie specjalności jak kaskader czy esteta. Tomasz Łysiak, jak powiedziała prowadząca, łączy w swej działalności autoironiczny stosunek do rzeczywistości z brawurowym poczuciem humoru, a to wszystko z żarliwą troską o naprawę Rzeczypospolitej.
Autor rozpoczął swoją wypowiedź od podziękowań, zaczynając od swojej rodziny, która, jak podkreślił, stanowi fundament. Podziękował też Andrzejowi Nowakowi i Marcinowi Wolskiemu jako tym, którzy popchnęli go do pisania.
„Ta książka jest o wadze symbolu (...) to próba poszukiwania naszej siły” – autor rozpoczął prezentację swej książki od wytłumaczenia jej tytułu, będącego równocześnie tytułem jednego z esejów. Na przykładzie husarii opowiedział o potrzebie współdziałania, wadze symbolu i poszukiwaniu przeszłości. Nawiązał do symboliki miejsca spotkania – Domu Polonii, w którym mieściła się kiedyś Resursa Obywatelska i do historii zdarzeń z czasów, gdy owa Resursa powstawała.
„Medalion na pancerzu to metafora tego, że my w symbolu musimy odnajdywać siłę.” W dalszych wypowiedziach Tomasz Łysiak dał wyraz swojej fascynacji Marszałkiem Piłsudskim i jego dokonaniami. Przypomniał też jaką wagę Piłsudski przykładał do symboliki i jej siły, np. gdy przed wymarszem Pierwszej Kompanii Kadrowej z Oleandrów prosił „Strzelców” i „Drużyniaków”, aby zamienili się orzełkami przy czapkach na znak jedności. Jedności, która stanowi o sile.
Tomasz Łysiak zwrócił uwagę, że oceniając historię, nie można wyrywać zdarzeń historycznych z ciągu dziejów. „Historia płynie”, a wysiłek pokoleń trwa latami. Stwierdził, że jest przekonany, że w Polsce było jedno powstanie, które zaczęło się w 1794 roku, a trwało do uzyskania niepodległości w 1918 r. To, co przekazywane było w domach, dzieciom przez matki, wnukom przez babki – to też było powstanie, to realizowanie walki na inny sposób: w domu, w rodzinie. Dzieci wychowywane były w szacunku dla powstań. Z tego powodu Tomasza Łysiaka oburza łatwość krytykowania powstań uważanych za „nieudane”, częstego w obecnych czasach. Polskę mamy, jak mówi autor, dzięki tym szaleńcom, wariatom, którzy oddali daninę krwi, którzy walczyli, a nie dzięki tym, którzy „stali za opłotkami i tępo patrzyli na idących”.
Kolejną wartością, którą wspomina Tomasz Łysiak jest zaufanie. Zaufanie do dowódcy, do wodza jakim był Józef Piłsudski. Gdy w 1917 roku zażądano od Legionów przysięgi cesarzowi Wilhelmowi II zawierającej w sobie elementy podległości cesarstwu niemieckiemu – Piłsudski poprosił, aby odmówić, ze świadomością, że efektem będzie więzienie. Zaufanie do dowódcy sprawiło, że cała I Brygada demonstracyjnie tej przysięgi odmówiła. Na rozkaz mającego odczytać przysięgę oficera niemieckiego: „kto odmawia przysięgi – wystąp”, wystąpiła cała brygada.
Tomasz Łysiak zdarzenie to przyrównuje do szarży husarii, ramię w ramię, kopia w kopię.
„Książka mówi o randze symbolu i o sile symbolu” – zakończył swoją wypowiedź.
Tomasz Łysiak mówi w taki sposób, że chce się go słuchać. Wśród głosów w dyskusji był i taki, jakże słuszny, że wykłady podobne wystąpieniu zaprezentowanemu przez autora powinny być stałym elementem wychowania młodzieży, obecnym zwłaszcza w mediach państwowych.
Relacja: MichałKK (tekst) i Bernard (foto i wideo)
Więcej o książce:
http://multibook.pl/pl/p/Tomasz-Lysiak-Medalion-na-pancerzu/6131