czwartek, 17 grudnia 2015
Ziemkiewicz- to rząd i program sanacji państwa – Przegląd Tygodnia w Klubie Ronina (Ziemkiewicz, Janecki)
Przegląd Tygodnia w Klubie Ronina poprowadzili Rafał Ziemkiewicz i Stanisław Janecki.
Przegląd Tygodnia w Klubie Ronina poprowadzili Rafał Ziemkiewicz i Stanisław Janecki.
Rafał Ziemkiewicz: „Tworzą się kluby Gazety Wyborczej, rodziny radia Tok FM, Henryka Krzywonos wezwała na łamach Gazety Wyborczej do tego, żeby obchodzić na ulicach miesięcznice "zamachu na Trybunał Konstytucyjny". Wszystko to należy odbierać jako wyraz szczerego podziwu leminga dla tych, którzy mieli wymrzeć jak dinozaury. I rozpaczliwe szukanie - jak im się to udało i jak teraz zrobić to samo. [...] Różnica jest tylko taka, że Smoleńsk zdarzył się naprawdę, Polska została upokorzona, więc i emocje i potrzeba działania, skuteczność i ofiarność też były prawdziwe” już całkiem poważnie zauważył Ziemkiewicz.
Stanisław Janecki: „Bezwzględna większość Prawa i Sprawiedliwości w parlamencie powoduje, że wszystko to co było niemożliwe w roku 2005 stało się możliwe w roku 2015. Na wielu poziomach, dominacji gospodarczej, „dystrybucją autorytetu i prestiżu”, dominacji politycznej, chodzi również o wpływy związane z dawnymi służbami w bankowości, mediach itd. itd.”
„Moja, od dawna stawiana teza, jest taka, że Platforma zastąpiła SLD w systemie postkomunistycznym, jako zwornik całego tego układu, ponieważ przejęła tamte interesy i dodała swoje. [...] Dlaczego ta walka wygląda na taką zacięta i będzie trwałą przez cztery lata, nie miejmy złudzeń. Ona jest taka dlatego, że bardzo wiele grup społecznych ma bardzo wiele do stracenia.” Według Janeckiego koncepcja nowej władzy, również Mateusza Morawieckiego, polega na tym, że trzeba przeorać cały system (patrzenie na sprawy społeczne i gospodarcze) z perspektywy jednak neoliberalnej.” Miałyby być to działania prorodzinne, prodzietne, żeby ludzie stali się bardziej podmiotowi.
W obozie poprzedniej władzy panikę wywołuje przeświadczenie, że obecny rząd naprawdę chce dokonywać zmian, a zmianie uległa również postawa biznesu, który w dużej części przestał popierać „elity III RP”.
Zdaniem Ziemkiewicza to co się dzieje w ciągu ostatnich dni, jest dobrze skalkulowane, jest to stawianie na „Nowoczesnego Ryszarda, który nie wychodzi z telewizji”, ponieważ (analogicznie jak kiedyś SLD) Platformie został przetrącony kręgosłup i nie może już być gwarantem interesów. Atak na PiS zdaniem Ziemkiewicza był przygotowywany jeszcze przed historią z Trybunałem Konstytucyjnym, początkowo pretekstem miał być brak unijnej flagi za plecami premier Beaty Szydło.
Udało się byłej władzy uruchomić grupę ludzi z autentycznymi emocjami „którzy będą teraz latać, kleić dla niej plakaty, walczyć o nią zupełnie bezinteresownie, bez świadomości.”
Natomiast jeśli chodzi o obecną władzę to Ziemkiewicz zauważył „bardzo niepokojąca jest utrata panowania nad przekazem, tzn. stało się coś takiego, że znakomite posługiwanie się instrumentami PR które widzieliśmy w kampanii wyborczej nagle się skończyły jak nożem uciął. [...] obóz rządzący powinien szybko wyciągnąć wnioski.”
Zagraniczne wsparcie dla rokoszu w Polsce łączy się z interesami zwłaszcza Niemiec. Zdaniem publicystów Niemcom zależy na federalizacji ze względów na interesy gospodarcze. Dlatego Niemcy będą przeciwstawiać się polskiej polityce, która jest przeciwna federalizacji, będą próbowały blokować współpracę polsko-brytyjską, a nawet doprowadzić do przedterminowych wyborów w Polsce.
„Sądzę, że będzie wiele destrukcyjnych działań, żeby osłabić ewentualny opór Polski wspólnie z Wielką Brytanią i mniejszymi państwami przeciwko próbom federalizacji Europy, bo to jest perspektywa do której dążą Niemcy.” Zdaniem Janeckiego będą konkretne akcje przeciwko Polsce.
Józef Orzeł zauważył, „że nasz obóz stracił nie tylko jednolity przekaz ale i jasność decyzji” (nominacja dla Kowalskiego, i konflikt między kancelarią Prezydenta i Toruniem - Nasz Dziennik niezabrany na pokład prezydenckiego samolotu). Natomiast „nasi się domagają jedności”.
Zdaniem Orła konflikt wokół Trybunału Konstytucyjnego się nie skończył, i już niedługo wybuchnie ponownie gdy zostanie uchwalona ustawa o telewizji.
Relacja: Bernard i Margotte
Więcej zdjęć: https://www.flickr.com/photos/55306383@N03/sets/72157662320245421