13 grudnia 2015 roku, w 34. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, siedzibie NOT odbyła się premiera książki "Konfidenci" wydanej przez Editions Spotkania. W dyskusji wzięli udział jej autorzy: dr hab. Sławomir Cenckiewicz, Piotr Woyciechowski i dr Wojciech Bagieński, a także minister Antoni Macierewicz, który napisał wstęp do tej publikacji. Spotkanie prowadził Cezary Gmyz, a gości powitał Piotr Jegliński.
Warto przypomnieć, że w 1993 roku w wydawnictwie Editions Spotkania ukazała się książka Michała Grockiego (pseudonim, autorem był Tomasz Tywonek) zatytułowana „Konfidenci są wśród nas”. Była to pierwsza publikacja opowiadająca o kulisach realizacji uchwały lustracyjnej z maja 1992 roku oraz opisująca historię tajnej współpracy z SB szeregu znanych przedstawicieli świata polityki i kultury, pisarzy, dziennikarzy, a także działaczy opozycji demokratycznej.
Ponieważ ówczesne prawo chroniło tajnych współpracowników SB, a ścigało tych, którzy decydowali się na ujawnienie nazwisk, czy choćby pseudonimów konfidentów, wydawca został zmuszony do odstąpienia od zamiaru podania prawdziwych danych osób, które przyjęły propozycję współpracy ze strony Służby Bezpieczeństwa.
W „Konfidentach” znajdujemy relacje o przebiegu współpracy z komunistyczną bezpieką, przedstawionych już z pełnym biogramem, takich postaci, jak pisarz Andrzej Szczypiorski, jego syn Adam, dziennikarz „Gazety Wyborczej” Krzysztof Wolicki, prezes warszawskiego KIK Andrzej Święcicki, czy marszałek Sejmu Wiesław Chrzanowski.
Czytelnik zainteresowany kulisami pierwszej w najnowszej historii Polski próby rozliczenia się z systemem komunistycznym, czyli realizacji uchwały lustracyjnej, znajdzie w książce arcyciekawe rozmowy na ten temat z premierem Janem Olszewskim, szefem UOP Piotrem Naimskim oraz wiceministrem spraw wewnętrznych Andrzejem Zalewskim.
Książka zawiera pierwszą naukowo opracowaną monografię spec jednostki SB, jaką był Wydział XI Departamentu I MSW, powołany do walki z podziemiem solidarnościowym oraz opozycją demokratyczną działającą poza granicami PRL.
http://www.editionsspotkania.pl/ksiazki.php?id_kategorie=3&id_podkategorie=15&id_ksiazki=26
Wśród pytań nie zabrakło pytania o losy zbioru zastrzeżonego IPN. Antoni Macierewicz stwierdził, że przewertował całość i przeczytał te spośród akt, które uznał za najważniejsze. Według niego nie zawierały tajemnicy, która mogłaby grozić bezpieczeństwu Polski.
"Za to w większości z nich zawarte były informacje, których utajnianie groziło i nadal grozi bezpieczeństwu Rzeczypospolitej, bo tworzy fikcyjną elitę ludzi w służbach specjalnych, fikcyjną elitę ludzi w bankowości, fikcyjną elitę ludzi w mediach. Fikcyjną elitę ludzi także czasami, przynajmniej jeszcze miesiąc wstecz, w polityce". - zaznaczył minister.
Sama publikacja oraz dyskusja o bohaterach książki "Konfidenci" rozpaliła emocje wśród uczestników spotkania. Z autorami książki próbowali polemizować obecni na sali Marcin Święcicki oraz Andrzej Wielowiejski.
Wśród gości nie zabrakło specjalistów od służb specjalnych: prof. Andrzeja Zybertowicza, Jerzego Jachowicza oraz Zbigniewa Siemiątkowskiego.
Całość na filmie:
Relacja: Margotte i Bernard
Więcej zdjęć:
https://www.flickr.com/photos/55306383@N03/albums/72157662236104882