poniedziałek, 17 lipca 2017

Premiera książki Grzegorza Brauna "Iskry Boże" (Wydawnictwo Prohibita)

20 czerwca w Domu Dziennikarza odbyła się premiera najnowszej książki Grzegorza Brauna, wydanej przez Prohibitę. Spotkanie prowadził założyciel i szef wydawnictwa Paweł Toboła-Pertkiewicz.

P6200029m

Jak czytamy w przedmowie autora:

ISKRY BOŻE to autorska mała panorama ojczystej historii – szkicowana w ściśle określonej perspektywie: poprzez postaci Świętych i Błogosławionych Kościoła katolickiego. Dzieła życia ich wszystkich, a także przykłady męczeńskiej śmierci tak wielu, stanowią najlepsze, bo najbardziej wyraziste punkty orientacyjne i drogowskazy (...). Jeśli mamy lepiej rozumieć skąd przychodzimy, kim jesteśmy, jak wysoko możemy i powinniśmy mierzyć – to wypada nam ze szczególną pilnością odrabiać te lekcje, jakich udzielają nam właśnie Oni.

Jeśli naród i państwo mają nie tylko przetrwać (na poziomie politycznym i biologicznym), ale i wytrwać (na poziomie duchowym i intelektualnym), aby w końcu zacząć wracać do swej najlepszej formy dziejowej, nieodzowny jest narodowy rachunek sumienia sięgający samej istoty i całej głębi naszej historii. Jeśli mamy świadomie podjąć i z pożytkiem kontynuować pracę tak obiecująco rozpoczętą przed wiekami, a tak tragicznie tylekroć przerywaną i niweczoną, trzeba podążać śladami mistrzów.

http://multibook.pl/pl/p/Grzegorz-Braun-Iskry-Boze/8273

IMG_9738m

Jak stwierdził Grzegorz Braun jego książka to swoista ściąga z historii Polski, 1000 lat historii Polski, widziane jego okiem.
"Te plusy dodatnie, te perły w naszej historii, ci prawdziwi bohaterowie (a nie łże-bohaterowie), ci którzy prawdziwie tworzą panteon wielkich Polaków, to święci i błogosławieni".

Pierwotnym pomysłem autora była "animowana historia Polski przez soczewkę supermanów, świętych i błogosławionych", ale do realizacji filmu nie doszło, powstała więc niespełna 200-stronicowa książka.
Jak zauważył Braun, szkolna narracja upatruje wielkich bohaterów wśród postaci z panteonu rewolucyjnego, takich jak Hugo Kołłątaj czy Jan Amos Komenski, znaczących postaci reformacji i oświecenia.

IMG_9803m


Nauczanie szkolne skupia się na królach i książętach, hetmanach, czasem kanclerzach, ale święci i błogosławieni są omawiani okazjonalnie.
"W świeckiej narracji historycznej święci i błogosławieni nie mieszczą się w głównym nurcie. To jest taka olimpiada dla niepełnosprawnych. Także w patriotycznej narracji to nie jest główny nurt". - zauważył autor "Iskier Bożych".

Grzegorz Braun mówił także o różnych nurtach dominujących w środowiskach patriotycznych i poszukiwaniu przez nich kamienia filozoficznego: słowiańszczyzna, naród (narodowcy), republikanizm, liberalizm, cybernetyka społeczna.

"Tą książeczką składam deklarację głębokiej niewiary w to, żeby się dało z innego źródła ciągnąć energię niż tego, którym jest Kościół katolicki". - zaznaczył Braun.



Relacja: Margotte i Bernard

P6200030m

IMG_9822m

IMG_9758m

IMG_9764m

IMG_9752m

Więcej zdjęć:
https://www.flickr.com/photos/55306383@N03/albums/72157686327579235