Dnia 2 marca w warszawsko-praskiej katedrze św. Floriana odprawiona została msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych, którą sprawował i homilię wygłosił abp Henryk Hoser. Po mszy św. zostały wręczone medale „Zło dobrem zwyciężaj”, wydarzenie uświetnił koncert pt. "Żołnierze Niezłomni - Podziemna armia powraca".
Uroczystości zorganizowało Stowarzyszenie 13 Grudnia oraz Ogólnopolski komitet ks. Jerzego Popiełuszki.
"Byli zdradzeni, byli opuszczeni, ale wielu z nich wiedziało, ze Bóg nigdy nie zdradza, Bóg nigdy nie opuszcza, Bóg z nimi konał w kazamatach. Choćby matka o tobie zapomniała, ja nie zapomnę o tobie. Przeszli drogę krzyżową, przeszli Golgotę i Bóg był z nimi"- mówił w homilii arcybiskup Henryk Hoser. -
"Tym katom, którzy ich skazywali wydawało się, że ich wyrok będzie trwały, że ci ludzie, którzy poszli w zapomnienie już nigdy nie wrócą. Oni dzisiaj wracają w pełnej chwale, w swojej godności. Przywracamy im kolejno imię i nazwisko, i ich życiorysy. Dzisiaj są wśród nas, są naszymi przewodnikami i jako takich podziwiamy ich za ich niezłomność."
Homilia abp. Henryka Hosera:
Na wstępie uroczystości wręczenia medali „Zło dobrem zwyciężaj”, przyznawanych przez Ogólnopolski Komitet Pamięci księdza Jerzego Popiełuszki, głos zabrał prof. Jan Żaryn.
"Jest jakiś wyraźny związek, związek wielonurtowy między życiorysem i całą historią rodziny ks. Jerzego Popiełuszki z dniem który trwa już trzecią dobę - dniem Żołnierzy Wyklętych." - mówił historyk. - "Ks. Jerzy na chrzcie otrzymał imię Alfons, otrzymał je z racji pamięci w rodzinie o wuju Alfonsie Gniedziejko, który został zabity przez NKWD właśnie próbując bronić prawa Polski do niepodległości. Ks. Jerzy wyrastał z tego pokolenia które pamiętało o Żołnierzach Wyklętych, bo ta Ziemia Podlaska była bardzo mocno nasycona polskimi bohaterami i rodzinami które nigdy tych bohaterów nie zdradziły."
Uroczystość wręczania medali "Zło dobrem zwyciężaj":
Członkami Kapituły przyznającej medal są: Ryszard Walczak, ks. płk. Sławomir Żarski, Jarosław Kaczyński, Jan Marczak, rodzina ks. Jerzego: Alfreda Popiełuszko, Józef Popiełuszko, Grażyna Siemion, oraz ks. Stanisław Małkowski, ks. Edward Kowara, ks. Jan Andrzejewski, sędzia Bogusław Nizieński, prof. Wiesław Wysocki, ks. Stanisław Kuć, Andrzej Melak, prof. Jan Żaryn, Jerzy Zielnik i Sławomir Karpiński.
Z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych medale "Zło dobrem zwyciężaj" pośmiertnie przyznano rtm. Witoldowi Pileckiemu, członkom IV Zarządu WiN: ppłk Łukaszowi Cieplińskiemu, płk. Stanisławowi Kawalcowi, płk. Adamowi Lazarowiczowi, mjr. Józefowi Rzepce, mjr. Józefowi Batoremu, mjr. Franciszkowi Błażejowi, kpt. Karolowi Chmielowi, kpt. Władysławowi Kobemu, a także płk. Ryszardowi Kuklińskiemu. Medalem uhonorowano także prof. Krzysztofa Szwagrzyka - niestrudzonego poszukiwacza szczątków zamordowanych polskich bohaterów.
Medale przyznane pośmiertnie odbierali członkowie rodzin, którzy dziękowali za pamięć o ich bliskich.
Zofia Pilecka-Optułowicz: "Wielkość Witolda Pileckiego, to jest wielka pokora, przez którą stał się wielkim człowiekiem."
W imieniu rodziny ppłk Łukasza Cieplińskiego:
"Mój wuj Łukasz nareszcie doczekał i moze podziękować wam wszystkim, dziękuję Polsko za pamięć. Ta ofiara nie była nadaremna"/
W imieniu rodziny płk. Adama Lazarowicza głos zabrał syn:
„Jestem wdzięczny kapitule, że doceniła działalność mojego ojca, wielkiego patrioty, który w ciągu swojego krótkiego życia czterokrotnie, gdy ojczyzna była w potrzebie stawał jako ochotnik do jej obrony.”
W imieniu rodziny mjr. Józefa Batorego:
"Stryja nigdy nie poznałam, ale dzięki takim inicjatywom pamięć o nim żyje w moim sercu i myślę, że w sercach tutaj zgromadzonych. Serdeczne podziękowania".
W imieniu rodziny kpt. Władysława Koby:
"Przyjechałem z Przemyśla, blisko granicy, która zaczyna być coraz bardziej gorętsza. Prosiłbym was wszystkich o modlitwę za Polskę i za ten sąsiedni kraj, oby nie powtórzyły się te straszne rzeczy, które się działy w latach powojennych, oby tam był spokój."
Medal przyznany płk. Ryszardowi Kuklińskiemu odebrał Filip Frąckowiak, syn śp. prof. Jerzego Szaniawskiego, prowadzący Izbę Pamięci Pułkownika, w której wyróżnienie zostanie złożone.
Jako ostatni głos zabrał prof. Krzysztof Szwagrzyk, który kieruje pracami ekshumacyjnymi na kwaterze Ł na warszawskich Powązkach i w innych miejscach, gdzie są poszukiwane szczątki Żołnierzy Wyklętych - niezłomnych bohaterów:
"Jestem wzruszony. Od pewnego czasu mamy ten honor, że w Warszawie możemy realizować coś, co jest wyjątkowe dla nas wszystkich Polaków, możemy poszukiwać szczątków naszych bohaterów. To piękne, bo wokół tej inicjatywy gromadzą się ludzie w różnym wieku, jest ich bardzo wielu, to są ludzie w wieku nastu lat ale też kilkudziesięciu lat. To oznacza, że ta inicjatywa łączy nas wszystkich.”
Uroczystości uświetnił koncert Leszka Czajkowskiego, Pawła Piekarczyka i Jerzego Zelnika, którzy wystąpili z repertuarem z najnowszej płyty „Podziemna Armia Powraca”. Krótki recital wykonał również Jan Pietrzak, który zaśpiewał utwór Krzysztofa Klenczona "Biały krzyż" oraz "Modlitwę obozową", a także recytował wiersz "Łączka".
Minirecital Jana Pietrzaka:
Koncert Leszka Czajkowskiego, Pawła Piekarczyka, Jerzego Zelnika:
Relacja: Bernard
Więcej zdjęć:
https://www.flickr.com/photos/113180435@N07/sets/72157642817408505/
Opublikowano: Blogpress, ndz., 30/03/2014 - 11:37