poniedziałek, 18 sierpnia 2014

Odsłonięcie w Ossowie popiersi gen. Andrzeja Błasika i abp. Mirona Chodakowskiego

"Ojczyzna, jej młode pokolenia winny bohaterom pamięć i wdzięczność. Tę wdzięczność i pamięć wobec mojego ś.p. męża, jego służby Polsce w lotniczym mundurze, ofiary jego życia i krwi na tej służbie oddanej wyraża poświęcony i odsłonięty dzisiaj pomnik w tutejszym Panteonie Bohaterów. - mówił Ewa Błasik w czasie uroczystości odsłonięcia w dolince smoleńskiej w Ossowie popiersia gen. Andrzeja Błasika, dowódcy Sił Powietrznych. - "Jemu wyjątkowo leżała na sercu idea, za którą tutaj w Ossowie zginęli żołnierze w wojnie 1920 roku, aby postawić tamę temu złu, które nachodzi nas ze Wschodu".
IMG_3170m




15 sierpnia, w 94. rocznicę bitwy Warszawskiej 1920 roku, w Ossowie odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej pamięci polskich oficerów, dowódców oddziałów walczących w tej bitwie, zamordowanych przez Rosjan w 1940 r.: gen. Kazimierza Łukoskiego, płk. Wilhelma Kasprzykiewicza, gen. dyw. Henryka Minkiewicza, gen. Mieczysława Smorawińskiego, gen. Bronisława Bohaterewicza, gen. Stanisława Hallera, gen. Leonarda Skierskiego i płk. Stefana Kosseckiego.

Tablicę poświęcił abp. Henryk Hoser, odsłonięcia dokonali także poseł Mariusz Błaszczak i poseł Antoni Macierewicz, starosta wołomiński Piotr Uściński oraz radny powiatu wołomińskiego Ryszard Walczak.

IMG_3111m

IMG_3115m

IMG_3128m

IMG_3112m

IMG_3134m

IMG_3140m

Prałat sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej w Ossowie, ks. Jan Andrzejewski, nawiązując do pobliskiej dolinki smoleńskiej powiedział: "Niejednokrotnie jestem pytany, dlaczego popiersia tych, którzy zginęli w Smoleńsku stawiane są właśnie tutaj w Ossowie. I wcześniej i dziś potwierdzamy prawdę o łączności tego miejsca: popiersi smoleńskich, Charkowa i Katynia. [...} Mówią o wielkim bohaterstwie, o miłości do Ojczyzny, o wartościach, jakie niosą ze sobą słowa: Bóg, Honor, Ojczyzna. Ks. abp. Henryk Hoser podejmując decyzję o [utworzeniu] doliny smoleńskiej tu w tym miejscu i poświęceniu tej tablicy pragnie powiedzieć nam obecnym i wszystkim kolejnym pokoleniom, że warto służyć Ojczyźnie".

Uroczystość odsłonięcia tablicy:



W pobliskiej Dolince Dębów Pamięci ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem z 2010 r. odsłonięto popiersia gen. Andrzeja Błasika, dowódcy Sił Lotniczych oraz abp. Mirona Chodakowskiego, prawosławnego ordynariusza Wojska Polskiego. W uroczystości wzięli udział: abp. Henryk Hoser, ks. płk Michał Dudicz z Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego, którzy poświęcili popiersia oraz Ewa Błasik. Prawo i Sprawiedliwość reprezentowali m.in.: wiceprezes Antoni Macierewicz, szef klubu parlamentarnego, poseł Mariusz Błaszczak i poseł Jacek Sasin. Wśród gości znaleźli się reprezentanci Wojska Polskiego, w tym gen. dyw. Zbigniew Galec, były zastępca dowódcy operacyjnego Sił Zbrojnych oraz delegacja z Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych. Obecne były władze powiatu wołomińskiego.

Uroczystość odsłonięcia popiersi w dolince smoleńskiej:


"Odsłaniamy dziś dwa kolejne popiersia w dolinie smoleńskiej" - mówił gospodarz, ks. Jan Andrzejewski. - "Będzie ich już osiem. Zanim zostały postawione popiersia, zostało posadzonych przez Dyrekcję Lasów Państwowych 96 dębów przypominających 96 ofiar katastrofy. Został postawiony brzozowy krzyż, a przy nim Orzeł Biały, na którym upamiętniono Prezydenta Rzeczypospolitej, Jego Małżonkę i 94 kolejne osoby".

Podziękował wszystkim ofiarodawcom, którzy przekazali fundusze lub czynnie przyczynili się do powstania tych popiersi, w tym władzom powiatu wołomińskiego: staroście i wicestaroście Konradowi Rytelowi oraz radnemu Ryszardowi Walczakowi.

P1290205m

IMG_3057m

IMG_3157m

IMG_3175m

"Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych". - powiedziała generałowa Ewa Błasik.- "Jestem bardzo szczęśliwa, że właśnie 15 sierpnia ma miejsce wyjątkowe wydarzenie dla mnie, mojej rodziny i dla polskich lotników. Tutaj, na ziemi uświęconej krwią poległych za wolność Ojczyzny żołnierzy Wojska Polskiego zostaje upamiętniony mój śp. mąż gen. pil. Andrzej Błasik, dowódca Sił Powietrznych, który również poległ na służbie Ojczyzny. Leciał z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej i narodową delegacją do Katynia, miejsca męczeństwa polskich oficerów, którym życie odebrali ci sami oprawcy, chcący dwadzieścia lat wcześniej zdobyć Warszawę, całą Polskę i dalej Europę. (..) Ojczyzna, jej młode pokolenia winny bohaterom pamięć i wdzięczność. Tę wdzięczność i pamięć wobec mojego ś.p. męża, jego służby Polsce w lotniczym mundurze, ofiary jego życia i krwi na tej służbie oddanej wyraża poświęcony i odsłonięty dzisiaj pomnik w tutejszym Panteonie Bohaterów".

IMG_3178m

Mariusz Błaszczak odczytał list, który do uczestników uroczystości skierował prezes Jarosław Kaczyński.

"Uroczystość ta ma wymiar szczególny, tak jak i miejsce, w którym w skupieniu i w modlitwie wspominamy człowieka, którego straciliśmy w tej największej od II Wojny Światowej tragedii, jaka dotknęła nasz kraj. Dolina Dębów Smoleńskich to miejsce dobre i godne, aby oddać hołd człowiekowi, który wiernie służył Polsce. Ma to miejsce w dniu szczególnym, gdy pochylamy głowy przed bohaterstwem polskich żołnierzy w walce z bolszewickim najazdem, gdy nasza historia nakazuje nam pamięć, jak ważne jest to, żebyśmy zawsze strzegli narodowej spuścizny, że dawane przez nas świadectwo wierności Rzeczypospolitej potrzebne jest naszym rodakom, potrzebne jest naszemu krajowi. Dla gen. Andrzeja Błasika służba Rzeczypospolitej stanowiła najwyższe posłannictwo. Jesteśmy mu winni pamięć i naśladownictwo, bo teraz to na nas ciąży zaszczytny obowiązek kontynuacji dzieła, którego się podjął, które wziął na siebie z tak niezwykłym oddaniem. Starajmy się, aby nasza postawa była lekcją, którą od niego otrzymaliśmy. Lekcją dojrzałego, zaangażowanego patriotyzmu, poświęcenia sprawom Polski. Powtarzajmy ją każdego dnia, pamiętając o tym, by zawsze kierowała nami wierność wartościom, bo to im zawdzięczamy nasz narodowy byt i niezłomne trwanie. Pamięć o gen. Andrzeju Błasiku będzie wskazywać wielkość patriotycznego przesłania również tym, którzy przyjdą po nas".

Szef klubu parlamentarnego PiS dodał, że to parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości podjęli się działań zmierzających do wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej, które powinny być wykonywane przez państwo polskie. "Wszyscy widzimy co dzieje się za naszą wschodnią granicą, widzimy kim jest Putin, czym jest Rosja pod jego władztwem. Naszym posłannictwem jest to, by uchronić nasz kraj przed zalewem zła, jakie miało już miejsce w 1920 r., i jakie odradza się na naszych oczach na wschód od naszych granic".

P1290219m

P1290224m

P1290247m

P1290252m

IMG_3158m

IMG_3183m

IMG_3187m

IMG_3195m

IMG_3209m

P1290294m

IMG_3220m

P1290243m

IMG_3227m

IMG_3099m

P1290281m

Więcej zdjęć:
https://www.flickr.com/photos/55306383@N03/sets/72157646137075637/

Relacja: Margotte i Bernard

Opublikowano: Blogpress, pon., 18/08/2014 - 12:47