czwartek, 21 sierpnia 2014

"Walka dobra ze złem została wygrana w 1920 roku" - w 94 rocznicę "Cudu nad Wisłą"

IMG_3281m
"Będziemy się jednoczyć w tym co prawdziwe i co dobre, bo bolszewizm nie umarł. On występuje pod bardzo różnymi maskami, ale jego istota jest zawsze ta sama. To jest niszcząca człowieka ideologia". - mówił abp. Henryk Hoser w czasie uroczystości w 94. rocznicę "Cudu nad Wisłą". Po mszy św. społeczność powiatu wołomińskiego nadała Jego Ekscelencji Krzyż Ks. Kapelana Ignacego Skorupki "za walkę ze współczesnymi przejawami bolszewizmu". Uhonorowano także prof. Bogdana Chazana za działania w obronie życia nienarodzonych dzieci.


W Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Ossowie, w 94 rocznicę bitwy warszawskiej 1920 roku, została odprawiona uroczysta msza święta, której przewodniczył arcybiskup diecezji warszawsko-praskiej J.E. Henryk Hoser. Uczestniczyli w niej przedstawiciele Wojska Polskiego, władz samorządowych, parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości, a także weterani. Obecne były liczne poczty sztandarowe.

IMG_3245m

IMG_3231m

IMG_3237m

P1290361m

P1290339m

IMG_3282m


"Jest to święto niezwykle ważne, bo przecież tutaj, w Ossowie i w Radzyminie, zakorzeniło się Święto Wojska Polskiego, które dzisiaj również obchodzimy". - mówił abp. Henryk Hoser.

"Nasi rodacy nigdy nie znosili zniewolenia. Zawsze targali łańcuchy, które ich opasały, zrywali kajdany, które im zakładano, dlatego miały miejsce: powstanie kościuszkowskie, listopadowe, styczniowe, bez których nie byłoby bitwy warszawskiej. Walka ze zniewoleniem jest walką o wolność, ale i godność człowieka" - kontynuował kapłan.

"Dlaczego jest to cud na Wisłą? Pierwszym cudem było to, że Polacy umieli wtedy się zjednoczyć, wszystkie partie polityczne, środowiska stanęły jak jeden mąż do obrony Ojczyzny. To decydowało o morale wojska, które jest czynnikiem decydującym przy braku równowagi militarnej. Takie wysokie morale wojska powodowało, że wszyscy szli do wojska. (..) Drugi cud, który trzeba umieć docenić, to genialny plan strategiczny polskiego sztabu, który został opracowany pod przewodnictwem polskich generałów, w tym Marszałka Józefa Piłsudskiego. Bez tego planu ta bitwa nie zostałaby wygrana, bez tego okrążenia znad Wieprza, bez dywersyjnych działań na zapleczu wroga. (..) To był plan strategiczny, który doprowadził również do ocalenia Europy. Podarowaliśmy jej 20 lat rozwoju w sytuacji pokoju i współpracy między krajami i narodami".

Ksiądz arcybiskup podkreślił, że choć bitwa była beznadziejna, zdarzył się cud, pomogła Matka Boża, Hetmanka Narodu Polskiego.
"Obecność Boga w historii ludzkiej jest historią Zbawienia. (..) Walka dobra ze złem została wygrana w 1920 roku".

Metropolita warszawsko-praski wspomniał o poświęconej przed mszą świętą tablicy ku czci dowódców polskich oddziałów z czasów bitwy warszawskiej, którzy zginęli z rąk sowieckich w 1940 r., a także o delegacji narodowej, która lecąc do Katynia zginęła 10 kwietnia 2010 roku.


Homilia abp. Henryka Hosera:


"Być tu, w tym miejscu zbroczonym krwią polskich żołnierzy, często młodych chłopców, to nasza powinność i zaszczyt, by uczyć się wciąż na nowo, jak wiele znaczą słowa: Bóg, Honor, Ojczyzna. Każdego roku przybywa nas coraz więcej do Ossowa, by dziękować Bogu za dar tych wielkich bohaterów, ale też by modlić się w intencji Ojczyzny, by zawsze była wolna i niepodległa, by nie było tych, którzy chcą niszczyć, zabijać" - powiedział ks. Andrzejewski, proboszcz Sanktuarium.- "Jak wielkim paradoksem jest dziś to, że nagradza się tych, którzy zabijają, szczególnie niewinne dzieci. Jakże wielkim paradoksem jest, że zostaje zwolniony z pracy człowiek, który uratował życie. Co by było, gdyby polskie matki zabiły swoje dzieci, może tych chłopców, którzy w 1920 r. tu walczyli o wolną Polskę?".

IMG_3297m

"Jakże jestem dumny, że jestem kapłanem diecezji warszawsko-praskiej, którą kieruje wspaniały biskup, ks. abp. Henryk Hoser, który często naraża się, ale mówi prawdę. Bo jak mówi Pismo Święte, jedynie prawda Was wyzwoli. Tworzymy Panteon Bohaterów poległych na straży, zdążających do Smoleńska. Stawiamy tablicę katyńską. Po to, aby nasze pokolenie i kolejne, które będą tu przychodzić uświadamiały sobie, jak wiele znaczy prawdziwa wolność i że o nią trzeba ciągle walczyć. Bóg zapłać, Księże Arcybiskupie za wszelkie dobro, które czynisz dla naszej Ojczyzny, dla naszej diecezji".

Fragmenty mszy świętej i wręczenie wyróżnień:



Po Mszy św. starosta wołomiński Piotr Uściński wręczył obecnemu w czasie liturgii prof. Bogdanowi Chazanowi Uchwałę Rady Powiatu Wołomińskiego wyrażającą uznanie dla jego działań w obronie życia nienarodzonych dzieci. "Ta ofiara, którą pan poniósł, utrata stanowiska, przyczyni się do zwycięstwa obrońców życia i do zmiany prawa". - powiedział.

P1290405m

"Chciałbym podziękować księdzu arcybiskupowi Hoserowi za wsparcie, pomoc, jakiej mi udzielał, i pociechę, zwłaszcza w ostatnim czasie, oraz dobre rady. Chciałbym też wyrazić podziękowanie Radzie Powiatu Wołomińskiego i jej przewodniczącemu za uchwałę, w której poparła moje starania o ochronę życia, a zwłaszcza za zmianę statutu szpitala wołomińskiego, który od tej pory będzie bezwzględnie chronił życie". - mówił profesor.

Społeczność powiatu wołomińskiego nadała również Krzyż Ks. kapelana Ignacego Skorupki ks. abp. Henrykowi Hoserowi "za walkę o wartości podstawowe, za walkę ze współczesnymi przejawami bolszewizmu: ideologią gender, cywilizacją śmierci oraz za całokształt jego pracy na rzecz diecezji i na rzecz kultywowania miejsc związanych z "cudem nad Wisłą". Odznaczenie wręczył burmistrz Wołomina Ryszard Madziar.

P1290402m

Rzeźba przedstawia flagę polską, na której tle jest ręka ks. Ignacego Skorupki wznosząca krzyż oraz napis: Bóg-Honor-Ojczyzna i data: 15 VIII 1920. Na drugiej stronie jest popiersie kapelana i krzyż ze stułą. Odznaczenie będzie wręczane corocznie, z okazji rocznicy "cudu nad Wisłą" i rocznicy śmierci ks. kapelana Ignacego Skorupki.

P1290414m

"Będziemy się jednoczyć w tym co prawdziwe i co dobre, bo rzeczywiście bolszewizm nie umarł". - zaznaczył abp. Henryk Hoser.- "On występuje pod bardzo różnymi maskami, ale jego istota jest zawsze ta sama. To jest niszcząca człowieka ideologia. Na naszej diecezji spoczywa ogromna odpowiedzialność za pamięć tych wydarzeń".

P1290421m


IMG_3253m

P1290307m

P1290357m

IMG_3323m

Po mszy świętej odbyła się plenerowa rekonstrukcja bitwy warszawskiej oraz rodzinny piknik. Wystawione były stoiska, na których można było kupić literaturę historyczną.

IMG_3333m

IMG_3337m

IMG_3334m

IMG_3329m

IMG_3027m

Nazajutrz, 16 sierpnia odsłonięto tablicę w hołdzie amerykańskim lotnikom 7 Eskadry Kościuszkowskiej, bohaterom wojny polsko-bolszewickiej.

IMG_3342m


Relacja: Margotte i Bernard

Więcej zdjęć:
https://www.flickr.com/photos/55306383@N03/sets/72157646218062889/


Opublikowano: Blogpress, czw., 21/08/2014 - 08:00