W sobotę, 1 marca, w godzinach popołudniowych na placu Piłsudskiego w Warszawie odbyły się centralne warszawskie uroczystości zorganizowane przez Społeczny Komitet Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Wcześniej organizacje wchodzące w skład komitetu przygotowały lokalne upamiętnienia w 24 miejscach, gdzie znajdowały się katownie UB i NKWD, więzienia, miejsca przesłuchań, śmierci i pochówku członków podziemia antykomunistycznego.
Na placu Piłsudskiego, gdzie zebrali się kombatanci, a także parlamentarzyści, członkowie grup rekonstrukcyjnych i licznie zebrani warszawiacy, odbył się Apel Poległych.
Oprawę wojskową zapewniło Dowództwo Garnizonu Warszawa.
Uczestników uroczystości powitał przewodniczący Społecznego Komitetu, prof. Jan Żaryn.
"Oni zostaną dla nas, młodego pokolenia Polaków wzorem miłości Ojczyzny" - mówił Jan Piasecki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który prowadził całą ceremonię.
Prof. Wiesław J. Wysocki przypomniał genezę ustanowienia Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Data - 1 marca - jest związana z wykonanym w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wyrokiem śmierci na 7 członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, w tym Łukaszu Cieplińskim. Inicjatorami ustanowienia święta byli: prezes IPN Janusz Kurtyka oraz Prezydent RP Lech Kaczyński.
Prof. Wysocki przypomniał także zasługi prof. Krzysztofa Szwagrzyka, który prowadzi prace ekshumacyjne m.in. na powązkowskiej kwaterze Ł.
"Powrotu Podziemnej Armii nie da się zatrzymać. Zawładnęła młodym pokoleniem. Pamięć o Niezłomnych jest wielkim zobowiązaniem wolnej Polski. Jednym z najistotniejszych fundamentów tożsamości dzisiejszego Polaka".- podkreślił profesor.
"Niezłomni, pomóżcie nam. Trzeba mieć Waszego ducha, żeby Polskę przeprowadzić przez te ciężkie lata, jakie nadeszły". - mówił w czasie swojego dramatycznego wystąpienia Andrzej Melak.
Apel Poległych odczytali Ewa Dałkowska i Adam Borowski.
Delegacje organizacji wchodzących w skład komitetu, środowisk patriotycznych oraz partii politycznych, w tym Prawa i Sprawiedliwości z prezesem Jarosławem Kaczyńskim, złożyły wieńce i kwiaty pod Grobem Nieznanego Żołnierza.
Po zakończeniu uroczystości zebrani niosąc portrety Żołnierzy Wyklętych oraz biało-czerwone flagi i wołając "Cześć i chwała bohaterom!", przemaszerowali Krakowskim Przedmieściem do archikatedry św. Jana, gdzie odbyła się msza w intencji Żołnierzy Wyklętych.
Relacja: Margotte (tekst), Bernard (foto i wideo)
Opublikowano: Blogpress, pt., 07/03/2014 - 09:30