poniedziałek, 25 sierpnia 2014

Prof. Krzysztof Szwagrzyk laureatem Nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego

"Prof. Szwagrzyk zmienił społeczną świadomość. Stworzył coś, co już dziś można określić jako mit. W młodym pokoleniu świadomość walki, bohaterstwa Żołnierzy Niezłomnych staje się szczególnie mocna". - mówił Jarosław Kaczyński w czasie uroczystości wręczenia Nagrody im. Lecha Kaczyńskiego, przyznanej w uznaniu zasług profesora w kształtowaniu pamięci historycznej Polaków oraz za dzieło budowania szacunku do bohaterów podziemia niepodległościowego.
IMG_2780mm


W grudniu ubiegłego roku Zarząd Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego postanowił przyznać Nagrodę im. Lecha Kaczyńskiego prof. Krzysztofowi Szwagrzykowi, uznając Jego zasługi w kształtowaniu pamięci historycznej Polaków oraz za dzieło budowania szacunku do bohaterów podziemia niepodległościowego.
IMG_2780mm

W piątek, 28 lutego 2014 roku, w przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w Grand Hotel Mercure odbyła się uroczystość wręczenia tej Nagrody. Wzięli w niej udział: prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, parlamentarzyści, członkowie Ruchu i jego sympatycy.

Jak zaznaczył Jacek Sasin, który prowadził spotkanie, wyróżnienie to przyznawane jest państwowcom, osobom, które przysłużyły się Ojczyźnie. Nagroda im. Lecha Kaczyńskiego została przyznana po raz trzeci, wcześniejszymi laureatami byli: Władysław Stasiak (pośmiertnie) i Krzysztof Wyszkowski.

Maciej Łopiński, prezes – koordynator „Ruchu Społecznego im. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego, podkreślił, że Zarząd Ruchu chciał w ten sposób podziękować profesorowi Szwagrzykowi za całą jego dotychczasową działalność zmierzającą do przywrócenia pamięci o Żołnierzach Niezłomnych, szczególnie zaś za podjęcie trudu, za sprawą którego polscy patrioci, pomordowani przez komunistyczny reżim, zyskali prawo do godnego pochówku.

IMG_2725m

"Dziękujemy za realizację przesłania ideowego śp. Lecha Kaczyńskiego patrona naszego Ruchu, wybitnego Prezydenta RP, prawdziwego męża stanu". - powiedział Maciej Łopiński.

IMG_2758m

IMG_2762m

Laudację wygłosił wiceprezes Ruchu Społecznego prof. Włodzimierz Bernacki, który zarysował sylwetkę, drogę naukową laureata, przytoczył tytuły jego prac naukowych poświęconych podziemiu niepodległościowemu, aparatowi bezpieczeństwa w Polsce, więzieniom i obozom po 1945 roku, skazanym na karę śmierci, zbrodniom w majestacie prawa.

"Prof. Krzysztof Szwagrzyk jest pełnomocnikiem prezesa Instytutu Pamięci Narodowej ds. poszukiwania miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego. Kieruje pracami ekshumacyjnymi m.in. w kwaterze na Łączce na warszawskich Powązkach Wojskowych, które rozpoczęto 23 lipca 2012 roku oraz w Dworzysku w powiecie nyskim i w Białymstoku. Na terenie kwatery Ł wydobyto szczątki ok. 200 osób, spośród których 16 zidentyfikowano. Udało się ustalić, że wydobyte ciała należały do wybitnych przywódców oddziałów AK i WiN, m.in. mjr. Szendzielorza "Łupaszki", mjr Hieronima Dekutowskiego "Zapory", a także ostatniego dowódcy NSZ ppłk. Stanisławy Kasznicy. Dziś w południe ogłoszono kolejne nazwiska ofiar komunistycznej bezpieki".

P1490798m

"To dzięki prof. Szwagrzykowi ciała bohaterów odnalezione na kwaterze „Ł” warszawskiego cmentarza powązkowskiego zostały zidentyfikowane, a z ich rąk, po kilkudziesięciu latach, zostały wreszcie zdjęte więzy. Zarząd nagradza prof. Szwagrzyka za realizację przesłania ideowego śp. Lecha Kaczyńskiego, wedle którego fundamentem dla nowoczesnego patriotyzmu musi być tożsamość narodowa, wspierająca się na pamięci historycznej. To dzięki laureatowi ci, którzy zostali ponad pół wieku temu zamordowani strzałem w tył głowy, dzisiaj odzyskują swoje imiona, nazwiska i stopnie wojskowe. Samotnym, bezimiennym i wyklętym w chwili śmierci przywódcom przywrócona została należna im cześć i chwała Niezłomnych."
- mówił prof. Włodzimierz Bernacki.

IMG_2759m

IMG_2764m

Nagrodę - statuetkę, którą zaprojektował prof. Aleksander Śliwa z krakowskiej ASP, wręczył prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

IMG_2777mm

Prof. Krzysztof Szwagrzyk, odbierając Nagrodę im. Lecha Kaczyńskiego wyraźnie wzruszony powiedział:
"Czuję się zaszczycony tą nagrodą. (..) Bardzo często słyszymy, że my Polacy jesteśmy zapatrzeni w naszą przeszłość, nie możemy się od niej oderwać. Ale jak o niej nie mówić w sytuacji, kiedy w Polsce w latach 40. i 50. w różny sposób stracono, zamordowano ponad 50 tysięcy osób. (..) Wśród tych uśmierconych osób są ludzie, którzy w każdym normalnym kraju zajmowaliby najwyższe stanowiska, cieszyliby się zaszczytami. Ale w Polsce komunistycznej stało się inaczej. Tych ludzi zamordowano, a następnie umieszczano w nieznanych miejscach. Tylko na Łączce - małej kwaterze na Powązkach, udało się odnaleźć 194 zamordowanych. Aż 3/4 z nich zostało uśmierconych metodą katyńską, strzałem w potylicę z bliskiej odległości. Wielu miało związane ręce. Ciała niektórych z nich zbeszczeszczono, jak mjr Dekutowskiego, i pochowano w mundurach Wermachtu."

Prof. Szwagrzyk dodał, że wśród odnalezionych nie ma jeszcze szczątków gen. Emil Fieldorfa, rotmistrza Witolda Pileckiego, płk. Łukasza Cieplińskiego. "To kwestia czasu". - podkreślił.

Jak zaznaczył, w tym roku mają być prowadzone prace ekshumacyjne w kilkunastu miejscach w Polsce, w tym najtrudniejszy III etap działań na Łączce, gdyż bohaterowie leżą pod pomnikami ludzi zasłużonych dla władzy komunistycznej pochowanych w latach 1982-84 w okresie stanu wojennego. Mają być także rozpoczęte prace przy ul. Wałbrzyskiej w Warszawie oraz poszukiwania szczątków Danuty Siedzikówny "Inki" na cmentarzu garnizonowym w Gdańsku.

Podkreślił także:
"Żołnierze Niezłomni, bo tak wolę o nich mówić, do nas powracają. (..) Ich poświęcenie nie poszło na marne. Młode pokolenie Polaków uznało Żołnierzy Niezłomnych za swoich bohaterów".


IMG_2813m

Prezes PiS, Jarosław Kaczyński, dziękując laureatowi powiedział m.in.:
"Prof. Szwagrzyk zmienił społeczną świadomość. Stworzył coś, co już dziś można określić jako mit. Bo „Łączka”, jak i inne miejsca przedsięwzięć pana profesora, stały się już dzisiaj swego rodzaju mitem, który buduje świadomość Polaków, a w szczególności młodego pokolenia, odmienną od tej, która była w sposób bardzo przemyślany i konsekwentny budowana przez środowiska decydujące o kształcie środków masowego przekazu, życia akademickiego, szkoły, tego wszystkiego co świadomość tworzy. (..) W młodym pokoleniu świadomość walki, bohaterstwa Żołnierzy Niezłomnych staje się szczególnie mocna. I za to chciałem panu profesorowi podziękować".

I dodał:
"Chciałem prosić pana profesora i wszystkich tu zgromadzonych, byśmy mogli podjąć wspólnie zabiegi o budowę Narodowego Panteonu Żołnierzy Niezłomnych".

IMG_2858m

IMG_2737m



Relacja wideo:



P1490786m

IMG_2929m

IMG_2923x

IMG_2918m

IMG_2697m

Relacja: Margotte i Bernard


Więcej zdjęć:
https://www.flickr.com/photos/55306383@N03/sets/72157641683812413/

Opublikowano: Blogpress, sob., 01/03/2014 - 19:54