poniedziałek, 25 sierpnia 2014

Pawła Lisickiego biblijny wieczór dwóch tajemnic. Książki „Tajemnica Marii Magdaleny” i „Kto zabił Jezusa”


10 marca 2014 w klubie Ronina Paweł Lisicki przedstawił swoją najnowszą książkę pt.: „Tajemnica Marii Magdaleny”. Przy okazji niejako wspomniana i omawiana była wcześniejsza książka Autora pt.: „Kto zabił Jezusa”. Jako komentatora zaproszono ks. prof. Waldemara Chrostowskiego, przewodniczącego Stowarzyszenia Biblistów Polskich, osobę najbardziej chyba kompetentną w omawianym temacie. Spotkanie poprowadził Rafał Ziemkiewicz.

2014.03.10_Ronin19m
10 marca 2014 w klubie Ronina Paweł Lisicki przedstawił swoją najnowszą książkę pt.: „Tajemnica Marii Magdaleny”. Przy okazji niejako wspomniana i omawiana była wcześniejsza książka Autora pt.: „Kto zabił Jezusa”. Jako komentatora zaproszono ks. prof. Waldemara Chrostowskiego, przewodniczącego Stowarzyszenia Biblistów Polskich, osobę najbardziej chyba kompetentną w omawianym temacie. Spotkanie poprowadził Rafał Ziemkiewicz.

Książkę „Tajemnica Marii Magdaleny” prowadzący Rafał Ziemkiewicz zareklamował dwoma słowami hasłami: „degenderyzacja” i „dedebilizacja”. Mówiąc z kolei o wcześniejszych reakcjach na książkę „Kto zabił Jezusa” prowadzący przytoczył określenia, że Autor „naruszył sojusze, podważył pryncypia i w ogóle narobił rzeczy strasznych”.

Paweł Lisicki wspomniał, że w książce „Kto zabił Jezusa” starał się pokazać, do czego prowadzi ideologizacja Holokaustu i w jaki sposób wpływa to na rozumienie Nowego Testamentu. Z kolei w książce „Tajemnica Marii Magdaleny” to, w jaki sposób na rozumienie tych tekstów wpływa ideologia feminizmu. Autor stwierdził, że Maria Magdalena dla znacznej części ruchu feministycznego stała się instrumentem pozwalającym wykazać rzekomy patriarchalizm czy opresyjność Kościoła w stosunku do kobiet.

2014.03.10_Ronin26m

Paweł Lisicki starał się wykazać powiązania mitów wynikających z wiedzy „powszechnej”, podtrzymywanej literaturą tzw. „naukową” z faktami. Według popularnych sondaży europejskich Maria Magdalena była żoną Jezusa. Ten zupełnie współczesny mit stał się wskutek powszechności tzw. „pewnych źródeł wiedzy” elementem podświadomości. Wspominany kilkukrotnie Dan Brown będąc dostarczycielem „naukowych teorii” stał się dla wielu czytelników niepodważalnym źródłem wiedzy o zdarzeniach biblijnych. Lisicki podkreśla w książce zadziwiający fakt podatności środowisk naukowych i akademickich na radykalne ideologie. Mówiąc o rzetelności naukowej badaczy, poszukujących w starych tekstach prawdy, Paweł Lisicki oddzielił od nich tych, którzy przyjąwszy pewne założenie ideologiczne usiłują znaleźć pasujące do niego fakty. Efekty takich badań wyglądają niejednokrotnie tak, że jeśli nie można znaleźć dowodów zgodnych z założeniem, to uważa się, że zostały one celowo usunięte, a nie, że ich nie było.

Komentarz ks. prof. Waldemara Chrostowskiego okazał się być wykładem człowieka, który doskonale wie o czym mówi i doskonale potrafi tę wiedzę przekazywać słuchaczom. Kunszt doświadczonego wykładowcy spowodował „zasłuchanie się” w tematach rzadko poruszanych w świecie laickim, a przedstawionych jakże ciekawie i dostępnie.

2014.03.10_Ronin31m

Ks. prof. Chrostowski zwrócił uwagę, że gdyby zebrać razem wszystkie teksty o Marii Magdalenie znajdujące się w Ewangelii, zajęłyby tylko jedną stronę. Wyjaśnił, że opracowania dotyczące Marii Magdaleny dotyczą przeważnie raczej „historii oddziaływania” niż samej postaci późniejszej świętej. Ks. Chrostowski przypomniał, że w książkach pisanych przez autorki nurtu teologii feministycznej przenoszonej na grunt Biblii, niewiele można dowiedzieć się o Biblii, można za to dowiedzieć się wiele o autorkach, ich relacjach z mężczyznami czy spojrzeniu na współczesny świat. Konkludując stwierdził, że również z książki „Tajemnica Marii Magdaleny” najwięcej można dowiedzieć się o … Pawle Lisickim.

Na przykładzie Marii Magdaleny, a przypominając teksty autorek związanych z teologią feministyczną, ksiądz Chrostowski zwrócił uwagę, że mówiąc czy pisząc o czasach biblijnych stosuje się często i fałszywie pojęcia współczesne, nijak się mające do tamtych czasów. Jako przykład rozbieżności zdań na temat zdarzeń z czasów biblijnych przytacza dyskusje powstałe podczas kręcenia filmu „Quo vadis”, a dotyczące sposobu, w jaki modlili się pierwsi chrześcijanie.

Ksiądz prof. Waldemar Chrostowski stwierdził wreszcie przekornie: „Maria Magdalena jest patronką kobiet. Jedne naśladują ją przed nawróceniem, a drugie po”. Jak dodał: „Ten złośliwy obraz w gruncie rzeczy określa spojrzenie na Marię Magdalenę. W Kościele Maria Magdalena jest ukazywana wyłącznie przez pryzmat swojego późniejszego życia, tej drugiej części życia, lepszej. Natomiast w kulturze, w sztuce (...) ostatnich kilkunastu czy kilkudziesięciu lat, szczególnym zainteresowaniem cieszy się życie przed. A ponieważ wiadomo, że ono pod każdym względem jest podobne do życia wielu innych kobiet dawniej i dzisiaj, to konsekwentnie sugeruje się, że tak w gruncie rzeczy po tym nawróceniu, po spotkaniu z Jezusem niewiele się w jej życiu zmieniło”. Reszta zależy od fantazji.

Tak więc, jeżeli przyjmiemy, że losy Marii Magdaleny oparte są na Ewangelii, przyjąć należy również, że w jej życiu dokonał się głęboki przełom. Przypisywanie jej różnych mitycznych losów odzwierciedla więc według ks. Chrostowskiego to, co siedzi w autorach tych losów, a nie życie Marii Magdaleny.

2014.03.10_Ronin22m

Paweł Lisicki podsumowując wykład ks. Chrostowskiego stwierdził, że najważniejszą chyba według niego rolą Marii Magdaleny jest bycie głównym świadkiem stwierdzającym tożsamość pustego grobu. Była ona (wśród innych kobiet) w trzech ważnych miejscach: przy ukrzyżowaniu Jezusa, przy złożeniu Go w grobie i była tą, która po trzech dniach do grobu poszła. Zaznaczyć trzeba, że nie było tam uczniów Jezusa. Maria Magdalena dawała więc świadectwo. Również tego, a może nawet przede wszystkim tego, że Jezus był złożony do swojego grobu, a nie do wspólnego grobu dla przestępców, co próbowano niekiedy sugerować.

Ks. Waldemar Chrostowski podkreślił na koniec, że ważne są nie tylko źródła wiedzy, ale też kto i z jakich powodów nimi się zajmuje. Rafał Ziemkiewicz zaś zwrócił uwagę, że książki Pawła Lisickiego pokazują w jakimś stopniu wielką deprawację współczesnych nauk humanistycznych.

Mówiąc o książce „Tajemnica Marii Magdaleny” ks. Waldemar Chrostowski określił ją jako bardzo ciekawą i nafaszerowaną wiedzą, choć niełatwą, wielopłaszczyznową lekturę. Stwierdził jednak, że czytelnik który „przebrnie” przez nią, posiądzie nie tylko znaczną wiedzę o Marii Magdalenie, ale w dużej mierze też rozeznanie o Autorze książki - Pawle Lisickim. Podsumowując swoją ocenę obu książek stwierdził, że „Książki takie chronią rozum w zakresie wiary przed tymi, którzy są przeciwnikami rozumu.”



Relacja: Michał KK


2014.03.10_Ronin32m

2014.03.10_Ronin23m

2014.03.10_Ronin29m

Książki Pawła Lisickiego można kupić w księgarni Multibook:
http://multibook.pl/pl/p/pawe-lisicki-tajemnica-marii-magdaleny-fakty-i-mity/3563

Opublikowano: Blogpress, ndz., 23/03/2014 - 23:10