czwartek, 7 lipca 2011

Konferencja prasowa na temat społecznych obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej

Konferencja 10.04 a


Dziś w budynku przedwojennej PAST-y w Warszawie odbyła się konferencja prasowa społecznego komitetu obchodów rocznicy katastrofy w Smoleńsku. Komitet współtworzy wiele organizacji społecznych, które chcą godnie oddać hołd ofiarom tragedii z 10 kwietnia 2010 roku.
Prowadząca spotkanie Anita Czerwińska z Warszawskiego Klubu Gazety Polskiej nawiązała na wstępie do miejsca konferencji, gdzie pracował Czesław Cywiński, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, który również zginął w katastrofie w Smoleńsku. Czesław Cywiński poświęcił ostatnie lata swojego życia na ochronę pamięci o polskich bohaterach i swoją działalnością pokazał, że tej pamięci nie da się zgasić. Anita Czerwińska powiedziała, że głównym celem komitetu jest pomoc wszystkim, którzy przyjadą do Warszawy w celu oddania hołdu ofiarom katastrofy. Odczytała apel wystosowany przez komitet, którego fragment cytujemy:
"W pierwszą rocznicę jednej z największych tragedii w historii naszego państwa, Polacy znowu, jak przed rokiem, pragną się zjednoczyć, by wspólnie oddać hołd ofiarom katastrofy. [...] Jako reprezentanci grup społecznych, biorących udział w obchodach, apelujemy o godne uczczenie tej rocznicy – w duchu szacunku dla prawdy, z zachowaniem odpowiedzialności, spokoju i powagi".



Andrzej Melak powiedział, że powstanie tej oddolnej inicjatywy zostało wymuszone praktycznym brakiem w tym dniu uroczystości państwowych, jak również tych organizowanych przez urząd miasta stołecznego Warszawy. Porównał dzisiejszą sytuację do czasów PRL, kiedy nie można było obchodzić rocznic Zbrodni Katyńskiej, Powstania Warszawskiego i innych zrywów narodowościowych: " - Wtedy także władze państwa i stolicy nie urządzały takich uroczystości".




Ks. Stanisław Małkowski nawiązał do znaczenia krzyży stawianych i przynoszonych przed Pałac Prezydencki, przy których się modlił. Powiedział, że są to krzyże pamięci, prawdy i nadziei. Pamięci, gdyż "pamięć po ofiarach drugiego Katynia jest unicestwiana"; prawdy - "ponieważ prawda o wydarzeniach z 10 kwietnia 2010 roku jest niszczona i zakłamywana, podobnie jak niwelowana jest do dzisiaj prawda o pierwszym Katyniu"; nadziei - "że z tego zła, z tej zbrodni, z tego nieszczęścia, z tych śmierci może wyrosnąć dobro przy naszym współudziale".



Katarzyna Łaniewska poinformowała, że wraz z grupą aktorów skupionych kiedyś przy ks. Jerzym Popiełuszce w hołdzie ofiarom katastrofy smoleńskiej zaprezentują koncert klasycznej i współczesnej poezji, której hasłem przewodnim będzie "Bóg, honor, Ojczyzna". Komitet wezwał w apelu do wywieszenia 10 kwietnia flag narodowych, zapalenia świec w oknach oraz zatrzymania się na minutę o godzinie 8:41.


Na zakończenie organizatorzy odpowiadali na zadawane przez dziennikarzy pytania.





Wśród organizacji zrzeszonych w komitecie są m.in. Warszawski Klub Gazety Polskiej, Komitet Katyński, Ogólnopolski Komitet Pamięci ks. Jerzego Popiełuszki, Krąg Pamięci Narodowej, Solidarni 2010, Społeczny Komitet Budowy Pomnika Ofiar Tragedii pod Smoleńskiem, Rajd Katyński, Fundacja Republikańska, Koliber, Solidarność Walcząca Odział Warszawa, Diaspora Gruzińska w Polsce.


Konferencja 10.04 c

Na konferencji był CC