czwartek, 7 lipca 2011

Spotkanie autorskie z profesorem Andrzejem Nowakiem - "Krzyż Polski"

29 marca 2011 w Sali Kurialnej przy katedrze św. Floriana w Warszawie odbyło się spotkanie autorskie z profesorem Andrzejem Nowakiem, zorganizowane przez Wydawnictwo Biały Kruk i Katedralny Oddział Akcji Katolickiej Diecezji Warszawsko-Praskiej z okazji wydania 4 tomu cyklu „Krzyż Polski" z podtytułem: "Patriotyzm i męczeństwo”. W spotkaniu wziął udział ksiądz arcybiskup Henryk Hoser. W części artystycznej wystąpiła Halina Łabonarska, która recytowała wiersze poetów polskich, m.in. Cypriana Kamila Norwida i Zbigniewa Herberta.



Spotkanie poprowadził ks. Roman Szpakowski, prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. "Krzyż polski" to 4-tomowe opracowanie poświęcone zarówno dziejom krzyża w Polsce na przestrzeni jej tysiącletniej historii, jak i obecności krzyża w tzw. przestrzeni publicznej. Zdjęcia od Odry po Bug, od Bałtyku po Tatry. Przepiękne fotografie Adama Bujaka uzupełnione zostały świetnymi tekstami. W pierwszym tomie wybitnego historyka prof. Krzysztofa Ożoga, a w następnych m.in. kard. prof. Stanisława Nagyego, ks. prof. Waldemara Chrostowskiego i prof. Andrzeja Nowaka.

"Jesteśmy w połowie Wielkiego Postu - powiedział ksiądz arcybiskup Hoser - jesteśmy także w przededniu rocznicy tragedii smoleńskiej i rocznicy tragedii katyńskiej, które przecież wpisują się w rzeczywistość krzyża".

W swoim wystąpieniu profesor Andrzej Nowak powiedział m.in.: „Ksiądz arcybiskup mówił o ryzyku nadużycia krzyża i to jest na pewno bardzo ważna, bardzo potrzebna nam wszystkim przestroga. Ale czasem mam wrażenie, że ci, którzy na taką przestrogę powołują się, robią to nierzadko z nieuczciwą intencją, nadużywając z kolei tego rodzaju przestróg, sugerując, że krzyż i patriotyzm muszą być rozdzielone, że zanurzenie krzyża w rzeczywistości ziemskiej jest jego trywializacją, jest jego jakimś pohańbieniem. Trudno jest na pewno odpowiedzieć na to pytanie, gdzie są granice tego związku w naszej historycznej polskiej wspólnocie, między krzyżem a męczeństwem ponoszonym w obronie tej ziemskiej ojczyzny. Dla niej. (..)



Ojciec Święty nigdy nie przeciwstawiał krzyża i patriotyzmu, ale pokazywał ich ścisły, fundamentalny związek i w połączeniu tego nie dostrzegał nigdy żadnego przejawu nadużycia krzyża. Bo przecież krzyże w męczeńską polską historię wpisane są, włączone od tysiąca lat. Od wielkiej soboty roku 966, kiedy książę Mieszko został ochrzczony wraz ze swoją drużyną. Wtedy krzyż Chrystusa stanął na polskiej ziemi.”

cz. 1 Wypowiedź arcybiskupa Henryka Hosera



cz. 2 Wypowiedź profesora Andrzeja Nowaka



cz. 3 Odpowiedzi na pytania z sali



Zapis audio całości:


Relację przygotowała: Margotte.

Wkrótce będą zdjęcia Bernarda.

P1440288
P1440259_0
P1440270_0
P1440275
P1440278
P1440268_0
P1440244
P1440291
P1440301

Dodane :)