środa, 6 lipca 2011

Manifestacja w obronie wolności słowa w Polsce - 19.01.2011 [foto i audio]

Dziś wieczorem przed kancelarią premiera odbyła się manifestacja w obronie wolności słowa w Polsce. Organizatorem protestu było Stowarzyszenie Solidarni 2010, we współpracy ze Stowarzyszeniem Twórców dla Rzeczpospolitej oraz Stowarzyszenia KoLiber i Polskiej Racji Stanu.
Głos zabrali: Marcin Plewka (w imieniu organizatorów) oraz Bronisław Wildstein, Jan Pospieszalski, Ewa Stankiewicz, Grzegorz Braun, Jan Pietrzak, Andrzej Melak, Marek Król.
Uczestnicy protestowali przeciwko zdejmowaniu z anteny telewizyjnej programów niezależnych dziennikarzy takich, jak: „Misja specjalna” Anity Gargas, „Bronisław Wildstein przedstawia”, „Antysalon” Rafała Ziemkiewicza, „Polityka przy kawie” Joanny Lichockiej, „Kresy” Katarzyny Hejke, „Pod prasą” Tomasza Sakiewicza i „Warto rozmawiać” Jana Pospieszalskiego. Wspomniano także o Jacku Karnowskim i jego współpracownikach, w tym Marku Pyzie oraz o Wojciechu Cejrowskim.
Z kolei zabierający głos Jan Pospieszalski powiedział o zlikwidowaniu TVP Historia.
Tu znaleziony przeze mnie news, który potwierdza słowa Pospieszalskiego:
„TVP Historia zmieni się w TVP Dokument
Rada Nadzorcza Telewizji Polskiej wyraziła zgodę na skierowanie wniosku do KRRiT o zmianę warunków koncesji wydanej dla TVP Historia tak, aby można było przekształcić ten kanał w TVP Dokument”. Przyczyną zmiany jest brak akceptacji widzów wyrażony wynikami oglądalności. Jeśli KRRiT zgodzi się na zmianę warunków koncesji powstanie kanał TVP Dokument z ofertą od poważnych dokumentów o tematyce historycznej, poprzez tematykę społeczną, po filmy popularnonaukowe, przyrodnicze oraz krajoznawcze. Nad szczegółami oferty programowej TVP Dokument pracuje znany i ceniony dokumentalista prof. Andrzej Fidyk. Po trzech latach od chwili uruchomienia widownia i udziały w rynku TVP Historia nie są satysfakcjonujące w stosunku do poniesionych nakładów. Opierając się na analizie pozycji innych kanałów tematycznych o profilu dokumentalnym oraz ich wysokim udziale w rynku, można prognozować, że TVP Dokument zyska uznanie widzów" - napisano w komunikacie do mediów.

Na demonstracji pojawiło się wiele transparentów m.in. „Miała być druga Irlandia, a jest druga Białoruś”, „Medialna PO-licja", „We say no to russian lies”, „No more lies by media”, „Smoleńsk chcemy prawdy” (w trzech językach: polskim, angielskim i rosyjskim).
Wznoszono różne hasła. m.in. "Precz z cenzurą", "Hańba", "Chcemy prawdy o Smoleńsku". "Rząd pod sąd", "Donald Tusk - dymisja", "Tu jest Polska", "Solidarni" i "Zwyciężymy".
Odbył się też krótki happening – osoby przebrane w maski Donalda Tuska i Bronisława Komorowskiego niszczyły kartki z nazwami likwidowanych programów telewizyjnych i wrzucały je do pudła z napisem ocenzurowano. Mimo złej pogody manifwestacja zgromadziła kilkaset osób. Zapalono też znicze ku pamięci wolnych mediów.
Wznoszone były też hasła sprzeciwiające się kłamstwom smoleńskim, domagano się pełnej prawdy o katastrofie, a premiera Donalda Tuska wzywano do dymisji. Na końcu odśpiewano hymn narodowy.



Zapis audio (skrót):





Tę część relacji przygotowała: Margotte.
P.S. Buczenie, które jest słyszalne w tym nagraniu, pochodzi od agregatu, który zasilał sprzęt, którym posługiwali się organizatorzy.
I ciąg dalszy (Bernard):
1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.

15.

16.

17.

18.

19.

20.

21.

22.

23.

24.

25.

26.

27.

28.

29.

30.

31.

32.

33.

34.

35.

36.

37.

38.