Już po raz szósty przeszedł ulicami Warszawy Marsz dla Życia i Rodziny. W tym roku uczestniczyło w nim. ok. 10 tys. osób, w tym goście z Francji, Belgii i Brazylii.
Marsz jest inicjatywą Fundacji Narodowego Dnia Życia oraz Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi. Uczestniczą w nim m.in. przedstawiciele ruchów katolickich i organizacji społecznych, w tym Stowarzyszenia Rodzin Wielodzietnych.
Marsz rozpoczął się przed pomnikiem Mikołaja Kopernika na Krakowskim Przedmieściu, gdzie obecnych powitali organizatorzy, następnie przeszedł w stronę placu Zamkowego, potem ulicą Miodową oraz placem Teatralnym. Zakończył się piknikiem rodzinnym w Ogrodzie Saskim.
Uczestnicy manifestowali przywiązanie do wartości rodzinnych i poszanowanie dla życia od poczęcia do naturalnej śmierci.
Sławomir Olejniczak z Instytutu Piotra Skargi w Krakowa mówił o celach marszu, a przede wszystkim zwrócił uwagę na kwestie ekonomiczne: „Poprzez nadmierny fiskalizm państwa doświadczamy pauperyzacji rodzin, które nie mają żadnych przywilejów z punktu widzenia podatkowego czy finansowego ze strony państwa. Jesteśmy na 212 miejscu z 220 państw świata pod względem dzietności. Grozi nam katastrofa demograficzna, ząłamanie systemu ekonomicznego, wręcz wymarcie. [...] Na artykuły dziecięce mamy 23% podatku VAT, natomiast na prezerwatywy czy trumny mamy 8% VAT.”
Jacek Sapa, prezes Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny stwierdził:
„Sytuacja społeczna w Polsce jest zła, ale znamy odpowiedź na to pytanie jak ją poprawić. Kierunek: Rodzina! To hasło tegorocznego marszu.”
Jacek Sapa mówił też o przygotowanym projekcie ustawy, która ma na celu wsparcie materialne rodzin za pomocą bonu wychowawczego, który pozwoliłby na odzyskanie wpłaconych podatków. Pod projektem były zbierane podpisy.
Odczytany został też apel solidarnościowy „Paryż - Warszawa wspólna sprawa” organizatorów i uczestników marszów w Polsce z Francuzami protestującymi przeciw regulacjom prawnym zrównującym związki homoseksualne z rodzinami i dającym takim związkom prawo do adopcji dzieci.
Głos zabrał również obecny w Warszawie organizator francuskiej akcji „La Manif Pour Tous”, który m.in. podziękował Polakom za wsparcie i solidarność z Francuzami broniącymi małżeństwa i rodziny. Podkreślił, że to nie jest tylko problem francuski, ale europejski, a nawet szerszy. Zwracając się do zgromadzonych pod pomnikiem Kopernika powiedział: „My jesteśmy sumieniem Europy”.
W czasie marszu na szkockich dudach i bębnach grał zespół Pipes & Drums z Częstochowy. Marszowi towarzyszyła też orkiestra dęta z Wołomina. W Ogrodzie Saskim w czasie pikniku rodzinnego wystąpiły m.in. dziecięcy zespół Pobudka z Celestynowa i Strona B.
Więcej na filmie:
Relacja: Margotte i Bernard