niedziela, 8 grudnia 2013
Koncert Niepodległości Towarzystwa Patriotycznego Jana Pietrzaka
W Domu Dziennikarza w Warszawie kilka dni przed Świętem Niepodległości 11 listopada odbył się koncert zorganizowany przez Towarzystwo Patriotyczne Jana Pietrzaka, któremu towarzyszyła uroczystość wręczenia nagród "Żeby Polska była Polską". Na widowni zasiedli politycy, ludzie kultury, dziennikarze, publicyści.
W Domu Dziennikarza w Warszawie odbył się kilka dni przed Świętem Niepodległości 11 listopada koncert zorganizowany przez Towarzystwo Patriotyczne Jana Pietrzaka, któremu towarzyszyła uroczystość wręczenia nagród "Żeby Polska była Polską". Na widowni zasiedli politycy, ludzie kultury, dziennikarze, publicyści. Koncert prowadzili: Jan Pietrzak oraz Katarzyna Pietrzak.
Nagrodę specjalną Towarzystwa Patriotycznego, Wielką Glorię Wolnej Polski, przyznano prof. Witoldowi Kieżunowi, ekonomiście, żołnierzowi AK, więźniowi sowieckich łagrów, uczestnikowi Powstania Warszawskiego "za walkę o wolność w czasie wojny, za światowe osiągnięcia naukowe, za odwagę cywilną i intelektualną w głoszeniu prawdy, za nigdy nie gasnącą miłość do Ojczyzny". Laureat po otrzymaniu statuetki wygłosił mini-wykład, w czasie którego powiedział m.in. "Zagraniczne firmy wyprowadzają z Polski rocznie 100 mld złotych. Trzeba czynić wszystko, żeby Polska wybiła się na niepodległość ekonomiczną".
Nagrody główne "Żeby Polska była Polską", które wręczyli członkowie kapituły: prof. Jan Żaryn, Wiesław Johann i Józef Orzeł, otrzymali: pisarz, przedstawiciel małego realizmu, Marek Nowakowski "za talent oddany w słusznej sprawie, za przybliżenie Warszawy nie tylko jej mieszkańcom, za polskie myślenie, za patriotyzm, za niepokorność, za poczucie humoru i za całokształt" ;
producent, reżyser i scenarzysta Arkadiusz Gołębiewski, twórca takich filmów jak "Historia Kowalskich" oraz "Kwatera Ł", "za ważne filmy o współczesnej Polsce, a także za pomysł i realizację festiwali filmów dokumentalnych Niepokorni, Niezłomni Wyklęci"
a także Jan Krzysztof Kelus - działacz polityczny, kompozytor, autor i wykonawca piosenek tzw. drugiego obiegu, "za ballady i piosenki o życiu, przyjaźni, prawdzie i nadziei w szczególnym historycznym czasie, wspierającym Polaków w drodze do wolności".
Laureat (jego wypowiedź nagrano wcześniej) podziękował członkom kapituły i powiedział: "Szczególnie czuję się zaszczycony tym, że znalazłem się w gronie osób, które podziwiam za to, że ich twórczość jest tożsama z ich postawami życiowymi, że należą do nie tak licznej grupy tych, którzy płyną pod prąd, nie z nurtem głównym, którzy potrafią znaleźć w sobie tyle osobistej odwagi, żeby przeciwstawić się temu co kusi, a kuszą konfitury, nawet okruchy z pańskiego stołu".
Nagrodę w jego imieniu odebrała Antonina Krzysztoń.
Członkowie Zarządu Towarzystwa i jego Rady Społecznej: Wiesław Johann, Ewa Dałkowska, Piotr Andrzejewski przedstawili osiągnięcia wyróżnionych w tym roku managerów kultury: Jerzego Luftmana - dyrektora zespołu szkół w Świętnie, organizatora Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej im. Jana Pawła II; Józefa Małobęckiego - współtwórcy pomnika Powstania Styczniowego ze Staszowa, który podkreślił, że udało się w jego miejscowości zdekomunizować nazwy ulic oraz Walerego Czarneckiego - starosty powiatu lubańskiego na Łużycach, organizatora imprez historycznych na zamku Czocha.
"Dzisiaj mamy wolną Polskę" - mówił Janusz Śniadek, poseł PiS, przewodniczący NSZZ „Solidarność” w latach 2002-2010 oraz członek zarządu Towarzystwa Patriotycznego, po uroczystości wręczania dyplomów. - "Dziś mamy wolną Polskę, ale o dziwo pieśń "Żeby Polska była Polską" nabrała nowej aktualności, nowego wymiaru. Dzisiaj, kiedy przyznawanie się do patriotyzmu staje się niepoprawne politycznie. zaczynamy znowu odczuwać tak jak kiedyś, że 11 listopada, manifestacje patriotyczne stają się wyrazem sprzeciwu wobec niedobrej dziejącej się wokół nas rzeczywistości, kiedy trzeba przeprowadzać głodówki, żeby walczyć o naukę historii w szkołach, o wartości w wychowaniu polskiej młodzieży. (..) Chcieliśmy podkreślić, jak wielkie znaczenie ma kroczenie tą drogą w tych naszych małych ojczyznach, że każdy z nas w tym wymiarze, w jakim jest w stanie, w swoim środowisku, budując patriotyzm, nawiązując do wartości, przyczynia się do trwania polskości".
W części artystycznej wystąpili: Jerzy Zelnik, który recytował wiersze (m.in. Lecha Makowieckiego), Jan Pietrzak - zaśpiewał dwie piosenki wykonywane w czasie ostatniej akcji Towarzystwa Patriotycznego "Mobilizacja"; Antonina Krzysztoń - wykonywała m.in. utwory Jana Krzysztofa Kelusa, Leszek Czajkowski i Paweł Piekarczyk przedstawili repertuar z przygotowywanej płyty "Podziemna Armia Powraca", raper Tadek - wykonał m.in. utwór poświęcony "Ince" oraz Zespół Pieśni i Tańca Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, który zaśpiewał wiązankę pieśni patriotycznych.
Koncert Niepodległości zakończyło wspólne odśpiewanie pieśni "Żeby Polska była Polską".
Relacja: Margotte i Bernard
Koncert odbył się 6 listopada 2013 roku.
Więcej zdjęć:
http://www.flickr.com/photos/55306383@N03/sets/72157637881664893/
Pierwotnie opublikowano:
Blogpress, czw., 21/11/2013 - 16:49