wtorek, 27 grudnia 2011

Artur Górski pod namiotem Solidarnych 2010



Artur Górski: „Artykułem 5a odebrano obywatelom konstytucyjne prawo do monitorowania władzy publicznej w zakresie gospodarowania majątkiem skarbu państwa. Oznacza to, że już nie będziemy wiedzieli czy coś się sprzedaje, komu się sprzedaje, za ile się sprzedaje, kiedy się sprzedaje, tylko się dowiemy, że zostało sprzedane.”

Artur Górski - doktor politologii, wielbiciel i znawca Stanisława Cata Mackiewicza, gen. Żeligowskiego, Galicji Wschodniej, publicysta i dziennikarz. Pracował w PAP, był redaktorem naczelnym Naszego Dziennika, również kwartalnika "Pro Fide, Rege et Lege”. Był prezesem Klubu Zachowawczo-Monarchistycznego, należał do Przymierza Prawicy, a po zjednoczeniu z Prawem i Sprawiedliwością jest jego członkiem.





Artur Górski mówił o sytuacji Polaków na Litwie, kwestii lituanizacji, zwrotu ziemi, o polskim szkolnictwie, o wynarodowieniu Polaków na Kowieńszczyźnie (począwszy od 1918 roku), o pisowni nazwisk, nazw ulic i miejscowości. Padały gorzkie słowa o postawie polskiego rządu i premiera Tuska w tej kwestii. Poseł Górski mówił o tym jak polskie państwo mogłoby wspierać polską mniejszość (choćby poprzez współpracę gospodarczą). Również o sytuacji polskiej mniejszości na Ukrainie i o problemach z repatriacją Polaków wywiezionych na Wschód.

Mowa była też o głosowaniu Polaków za granicą. O możliwości unieważniania ze względów formalnych głosów oddanych korespondencyjnie za granicą, szczególnie ważne na terenie Stanów Zjednoczonych, gdzie PiS cieszy się dużym poparciem.

O byciu posłem, czyli przedstawicielem suwerena - całego narodu. O poselskich interwencjach, swojej działalności poselskiej, organizowaniu spotkań.

O pielgrzymce Węgrów na Jasną Górę na koniec węgierskiej prezydencji. O biedzie, budżecie, o PSL-u.

Również o niezwykle niebezpiecznym artykule 5a ustawy o dostępie do informacji publicznej, który wprowadza nową kategorię informacji - „jawnej ale niedostępnej”. To będzie arbitralna decyzja urzędnika od której nie będzie można się odwołać (dzisiaj można odwołać się do sądu). A dotyczy to gospodarowania majątkiem skarbu państwa: „Artykułem 5a odebrano obywatelom konstytucyjne prawo do monitorowania władzy publicznej w zakresie gospodarowania majątkiem skarbu państwa. Oznacza to, że już nie będziemy wiedzieli czy coś się sprzedaje, komu się sprzedaje, za ile się sprzedaje, kiedy się sprzedaje, tylko się dowiemy, że zostało sprzedane.”

O „reformie” szkolnictwa wyższego (ustawa wchodzi w życie 1 października), która doprowadzi zdaniem Artura Górskiego do komercjalizacji szkół wyższych, do marginalizacji i zamykania mniejszych uczelni.

O krzyżu i korzeniach naszej tradycji, o gaszeniu pamięci przez prezydent Waltz, które wpisuje się w politykę rządu. O nadciągającej drugiej fali kryzysu.

DSC04278

DSC04279

IMG_0030

Nagranie Kasia, notka Bernard