wtorek, 27 grudnia 2011
Karol Karski o Unii Europejskiej pod Namiotem Solidarnych 2010
Karol Karski – poseł, doktor habilitowany prawa specjalizujący się w prawie międzynarodowym, kandydat na posła z okręgu warszawskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości. Pod Namiotem Solidarnych 2010 na kolejnym spotkaniu mówił o Unii Europejskiej – o jej historii, historii integrujących się organizacji międzynarodowych towarzyszących Unii, systemie prawnym Unii.
Karol Karski – poseł, doktor habilitowany prawa specjalizujący się w prawie międzynarodowym, kandydat na posła z okręgu warszawskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości. Pod Namiotem Solidarnych 2010 na kolejnym spotkaniu mówił o Unii Europejskiej – o jej historii, historii integrujących się organizacji międzynarodowych towarzyszących Unii.
Po krótce poseł Karski przedstawił organy Unii europejskiej (Komisja Europejska, Rada Europejska, Parlament Europejski, Europejski Trybunał Obrachunkowy), również unijne akty prawne – przez kogo są wydawane i jaki mają zakres (rozporządzenia, dyrektywy, decyzje).
Była mowa o wysokości polskiej składki unijnej (Polska płaci 14,3 mld zł rocznie), i o dochodach których Polska wyrzekła się wstępując do Unii Europejskiej (np. nie pobieramy opłat z tytułu ceł). Jak powiedział Karol Karski trudno jest oszacować jakie są to wielkości ale zapewne porównywalne a może i znacznie większe od podstawowej składki. Mowa była też o pieniądzach jakie z Unii otrzymuje Polska (takich jak fundusze spójności czy dopłaty do rolnictwa). Jeśli chodzi o 300 mld które Platforma obiecuje wynegocjować z Unii, to jak na razie tylko obiecuje, natomiast rząd PiSu taką kwotę wynegocjował poprzednio.
Była też mowa o wchodzeniu do strefy euro, klęsce spotkania Partnerstwa Wschodniego, prezydencji. Także o decyzjach gospodarczych rządu Prawa i Sprawiedliwości z lat 2005-2007, podnoszeniu podatków prze rząd PO, pakcie klimatycznym. Karol Karski odpowiadał na pytanie, czy system prawny Unii jest zgodny z Polską konstytucją, a z tematów bieżących odpowiadając na pytania mówił m. in. mówił o wyborach, wolności słowa i śledztwie smoleńskim.
Relacja Margotte, Bernard