Janusz Kapusta – „artysta o zainteresowaniach matematycznych i filozoficznych” twórca K-dronu był gościem spotkania w Klubie Ronina.
Janusz Kapusta – „artysta o zainteresowaniach matematycznych i filozoficznych ”opowiadał o swojej drodze z małego Zalesia poprzez Poznań, Warszawę po Nowy Jork. Nie jest to tylko droga zmiany miejsca zamieszkania ale też droga rozwoju intelektualnego, artystycznego i duchowego. Janusz Kapusta opowiadał o swoich losach w Polsce, jeszcze przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych oraz o niełatwym starcie emigranta który nie zna języka kraju w którym przyszło mu żyć. Ze swadą i poczuciem humoru odnosił się do różnych zdarzeń, związanych z przyjaciółmi i znajomymi (m. in. Andrzejem Pastuszkiem, Andrzejem Dudzińskim, Jonaszem Koftą, Andrzejem Czeczotem), wreszcie współpracy z czołowymi amerykańskimi czasopismami (NYT).
(pierwsza część filmu jest nagrana w trudnych warunkach oświetleniowych)
Duża część spotkania poświęcona była odkrytej przez Janusza Kapustę jedenastościennej bryle geometrycznej - K-dronowi (K – ponieważ K jest jedenastą literą w angielskim alfabecie). Wypowiedzi Janusza Kapusty towarzyszyła prezentacja „Życie z K-dronem w tle, między Zalesiem a Nowym Jorkiem”, której zapis video również znajduje się w filmie.
Rysunki będące pierwowzorem bryły powstały jako próba narysowania nieskończoności, a sama bryła w okolicznościach, w których artysta starał się „dać znać i zadziwić Amerykę”. Fizyczne powstanie bryły związane było z faktem błędnego wydrukowania katalogów na wystawę, a „– jeżeli życie ma sens to ma go w każdym miejscu i o każdej porze” – również w wadliwych katalogach, które zostały wykorzystane do wykonania pierwszych K-dronów.
W prezentacji przedstawione są matematyczne interpretacje tej figury, również jej praktyczne zastosowania. Goście Klubu Ronina mogli też przypomnieć sobie co to jest złoty podział i dlaczego jest taki ważny.
Janusz Kapusta współpracuje z "Rzeczpospolitą".
Bernard