poniedziałek, 26 grudnia 2011

Premiera filmu "Polska Wielki Projekt" (relacja video)

W Centralnej Bibliotece Rolniczej czyli w miejscu gdzie odbywał się organizowany w dniach 4-8 maja 2011 r. przez Instytut Sobieskiego kongres "Polska - Wielki Projekt", miała miejsce premiera filmu, który podsumowuje to wielkie przedsięwzięcie.


Warto przypomnieć, że w kongresie, który trwał 5 dni, a odbywał się także w Arkadach Kubickiego i w hotelu Victoria, wzięło udział kilkudziesięciu prelegentów będących wybitnymi specjalistami w dziedzinach strategicznych dla rozwoju kraju, a samo wydarzenie cieszyło się ogromną popularnością. W sumie - jak podaje Instytut Sobieskiego - uczestniczyło w nim ponad osiemset osób.
Z tego ważnego wydarzenia przygotowywaliśmy zresztą własne relacje:
cz. 1
http://www.blogpress.pl/node/8449
cz. 2
http://www.blogpress.pl/node/8452
cz. 3
http://www.blogpress.pl/node/8461
Kongres „Polska Wielki Projekt” w oczach mainstreamowych gazet:
http://www.blogpress.pl/node/8473
Wojciech Kilar laureatem honorowej nagrody im. Lecha Kaczyńskiego (relacja):
http://www.blogpress.pl/node/8462

Film "Polska Wielki Projekt" został zrealizowany przez Film Open Group przy współpracy z Instytutem Sobieskiego. Jego reżyserem była Anna Ferens, która zrealizowała m.in. takie filmy jak: "Gdzie rosną poziomki?" (2006), "Trzej kumple” (2008, "Co mogą martwi jeńcy" (2011) i "Zobaczyłem zjednoczony naród" (2011).

45-minutowy dokument zaprezentowany widzom to komentarze kuluarowe, a także wypowiedzi uczestników poszczególnych paneli dyskusyjnych - wśród nich byli m.in. prof. Zdzisław Krasnodębski, dr Barbara Fedyszak-Radziejowska (obecna zresztą na sali w czasie projekcji), prof. Jadwiga Staniszkis, prof. Ryszard Legutko, prof. Aleksander Nalaskowski, prof. Włodzimierz Marciniak, dr Krzysztof Szczerski, Witold Waszczykowski.

Przed premierą tego filmu odbyła się dyskusja pt. "Rzeczywistość nieprzedstawiona w polskim filmie i życiu publicznym”, w której uczestniczyli Wojciech Tomczyk, Maciej Pawlicki i Bronisław Wildstein. Spotkanie prowadził Jan Filip Staniłko z Instytutu Sobieskiego.

Uczestnicy dyskusji mówili o kondycji polskiego filmu, białych plamach, jeśli chodzi o poruszane przez twórców tematy, np. wydaje się, że niektóre z obszarów są zarezerwowane dla poprawnych politycznie twórców.

"Mamy 22 lat po upadku komunizmu, cenzurę oficjalnie zlikwidowaliśmy już 21 lat temu, a ten świat nieprzedstawiony jest hasłem nadal aktualnym" - powiedział Bronisław Wildstein.

Kształtuje się drugi obieg - pojawiają się filmy, które nie są dostępne w oficjalnym kinowym czy telewizyjnym obiegu, a jednak są oglądane przez miliony widzów, przykładem są m.in. produkcje Marii Dłużewskiej i Joanny Lichockiej.

Maciej Pawlicki podkreślił na przykładzie najnowszego filmu Jerzego Hofmana "Bitwa warszawska 1920", że obecnie powstające produkcje nie odpowiadają na pytanie, dlaczego ochotnicy, czasem obarczeni liczną rodziną, walczyli wówczas w obronie Ojczyzny, i nie motywują do podobnie patriotycznych postaw współcześnie.

Anna Ferens, reżyser filmu powiedziała przed projekcją filmu:
"Na początku maja w Warszawie odbył się kongres, na którym mogliśmy posłuchać wykładów na temat polskiej gospodarki, edukacji, nauki, prawa, na temat miejsca Polski w Unii i wielu innych, które tak naprawdę nie istnieją na co dzień w mediach czyli są rzeczywistością nieprzedstawioną. Ale dzięki temu, że kongres się odbył, zostały przedstawione. Moja rola była taka, żeby wybrać to, co uważałam, że jest ważne - chociaż to co nie wybrane również było ważne - i ułożyć w taką kolejność, żeby ci którzy na kongresie nie byli mogli zobaczyć w ciągu 45 minut w pigułce ważne dla Polski sprawy, które były tam omawiane".

Na premierę filmu "Polska Wielki Projekt" przybył prezes PiS, Jarosław Kaczyński oraz wielu uczestników kongresu. Sala była pełna, zabrakło miejsc siedzących. Trzeba było nawet dostawiać krzesła.

Pod koniec spotkania poinformowano, że w poniedziałkowym Teatrze Telewizji będzie miała miejsce premiera "Doliny nicości" - adaptację książki Bronisława Wildsteina przygotował Wojciech Tomczyk.



















Relacja: Margotte i Bernard.

P.S. Zwiastun filmu