wtorek, 27 grudnia 2011

Przemysław Wipler pod namiotem Solidarnych 2010

DSC04298

Przemysław Wipler, prawnik, doradca podatkowy, były działacz studencki, prezes Fundacji Republikańskiej, były dyrektor w Departamencie Dywersyfikacji nośników Energii, kandydat do Sejmu RP z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Przemysław Wipler, prawnik, doradca podatkowy, były działacz studencki, prezes Fundacji Republikańskiej, były dyrektor w Departamencie Dywersyfikacji nośników Energii, kandydat do Sejmu RP z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Czy można ciekawie mówić o gospodarce? Paliwach? Cenie gazu? Podatkach? Polityce prorodzinnej? Finansach publicznych? Pakiecie energetyczno-klimatycznym? Podatku obrotowym? Pseudo-prywatyzacji? Demografii? Okazuje się, że tak. Mimo kapryśnej pogody (przelotne opady) nikt nie dezerterował spod namiotu.





A tematy bardzo ważkie. Tu za przykład pozytywnych działań Przemysław Wipler podawał politykę gospodarczą Węgier, które pomimo zmasowanej krytyki ze wszystkich niemal stron po katastrofalnych latach rządów postkomunistów wychodzą powoli na prostą. Wipler przedstawiając program PiS proponuje opodatkowanie firm które w Polsce nie płacą podatków (a sam przez kilka rad pracował w firmach doradzających jak unikać płacenia podatków), wprowadzenie podatku obrotowego powyżej pewnego poziomu obrotu, duże ulgi prorodzinne.

Kolejny problem to dzietność w Polsce, która jest na tragicznie niskim poziomie. Polska jest na 209 miejscu na świecie na 220 państw pod tym względem (Chiny prowadzące antydemograficzną politykę mają wyższą dzietność). Kolejny problem to bezrobocie - pół miliona młodych Polaków nigdy nie miało jakiejkolwiek pracy, itd.

Wipler jest zwolennikiem prywatyzacji, jednak sprzedaż polskich przedsiębiorstw państwowym firmom z Zachody, czy tym bardziej Wschodu nie jest żadną prywatyzacją.

Mowa była o zagrożeniu sprzedaży Grupy Lotos Rosjanom i co tego może wynikać dla PKN Orlen i całej polskiej gospodarki.

Opłaty za koncesja na gaz łupkowy jakie przyznaje polski rząd wynoszą 4,99 zł za tysiąc metrów sześciennych !!! (co przy dzisiejszej cenie dolara wynosi ok. 0,3%, gdzie w niektórych krajach wynoszą one 80% a np. w Stanach zjednoczonych od 40 do 60%.) Przy takich opłatach koncesyjnych wszystkie przychody z tego tytułu wyniosą maksymalnie ok. 70 mln zł! (gdzie więc obietnice Tuska finansowania emerytur z gazu łupkowego?).

Dziś toczy się brutalna kampania wyborcza z udziałem spółek skarbu państwa, w sposób sztuczny cena paliwa jest zaniżana z powodów wyborczych (benzyna na stacji benzynowej jest tańsza niż w cenie hurtowej). Po wyborach ceny paliw gwałtownie wzrosną.

DSC04298

DSC04297

IMG_0063

IMG_0057

IMG_0064

IMG_0056

Bernard