wtorek, 27 grudnia 2011

"W służbie Niepodległej" - nowa seria wydawnicza

IMG_0155
Seria ma popularyzować wybitne prace magisterskie i doktorskie poświęcone historii najnowszej, bronione na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Tytuł serii stanowi wyróżnik, ale też wyzwanie, zarówno dla Rady Programowej i promotorów, jak i dla autorów prac.

W czasie Targów Książki Historycznych miała miejsce prezentacja nowej serii wydawniczej „W służbie Niepodległej”. Seria ta ma przybliżać czytelnikom wybitne prace bronione na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, zarówno magisterskie jak i doktorskie, poświęcone historii najnowszej, by te nie trafiały wyłącznie do wydziałowych bibliotek. Tytuł serii stanowi wyróżnik, ale też wyzwanie, zarówno dla Rady Programowej i promotorów, którzy w swych zamierzeniach pragną wychowywać polskich patriotów, jak i dla autorów prac. Nie wystarczy tylko napisać bardzo dobrą pracę historyczną, ale musi ona dotykać tego o czym mówi tytuł serii by w niej się znaleźć.



Z inspiracji prof. Żaryna powstała Rada Programowa złożona z wybitnych naukowców, która zadecydowała, że warto wprowadzić do obiegu publicznego najlepsze prace magisterskie i doktorskie które zostały obronione w ciągu ostatnich dwu lat na UKSW. W skład Rady Programowej wchodzą: prof. Andrzej Nowak, prof. Wojciech Roszkowski, prof. Tadeusz Wolsza, ks. prof. Dominik Zamiatała, o. prof. Janusz Zbudniewek, prof. Wiesław Wysocki, prof. Janusz Odziemkowski, i przewodniczący prof. Jan Żaryn.

IMG_0155

Wydawcą serii zostało Wydawnictwo LTW państwa Marioli i Marka Jastrzębskich. Nakłady książek to kilkaset do tysiąca egzemplarzy z możliwością dodruku. Cena waha się od trzydziestu kilku do czterdziestu pięciu złotych. Książki można było zakupić na targach, będą dostępne też w księgarniach (m.in. w Księgarni Naukowej, Trafficu, w Księgarni Sarmackiej).

IMG_0161

Pierwsze cztery opublikowane prace powstały pod kierunkiem prof. Jana Żaryna, i w jakiejś mierze łączą się z charakterem pracy naukowej promotora, czyli z dokumentami Służby Bezpieczeństwa zgromadzonymi w Instytucie Pamięci Narodowej. Autorzy prac sięgnęli do archiwum IPN, a „efektem tego jest śmiałe i odważne napisanie prawdy o tym co się w tych aktach znajduje. Moi magistranci i doktoranci, ale także magistranci i doktoranci pozostałych członków Rady Programowej to są na pewno ludzie odważni” powiedział prof. Żaryn.

IMG_0164

Na widowni był obecny Bohdan Tomaszewski – jeden z bohaterów pracy Artura Cegiełki poświęconej olimpiadzie w Moskwie.

IMG_0149

Zaprezentowane zostały cztery pozycje, trzy przez autorów, a jedna w zastępstwie przez prof. Żaryna. Poniżej opis z oficjalnego zaproszenia na promocję nowej serii wydawniczej:

Artur Cegiełka w pracy pt. Działania MSW wokół olimpijskich zmagań Moskwa ’80 przedstawia działania PRL-owskiego aparatu bezpieczeństwa wypełniającego zadania de facto zlecane przez sowieckie państwo, gospodarza igrzysk. Poznajemy mniej lub bardziej skuteczne akcje SB, ich konfidentów ulokowanych w ekipie sportowców, działaczy i dziennikarzy. Czytelnicy poznają odpowiedź na pytanie, jak to się stało, że służby nie uchroniły się przed słynnym „gestem Kozakiewicza”. W aneksie rewelacyjna spowiedź życia jednego z najznakomitszych dziennikarzy sportowych ostatnich dziesięcioleci.

Magdalena Bogdan [w zastępstwie pracę zaprezentował prof. Jan Żaryn] zaprezentuje pracę pt. Radio Madryt 1949–1955. Jest to opowieść o polskiej sekcji Radio National de Espana, przed powołaniem Radia Wolna Europa, najważniejszego wolnego głosu wychodźstwa skierowanego do rodaków w Kraju. Autorka wykorzystała źródła hiszpańskojęzyczne, emigracyjne i krajowe, w tym Codzienne Biuletyny Działu Odbioru Audycji z Zagranicy. Jest to pierwsze opracowanie dotyczące Radia Madryt, powstałego dzięki współpracy polskiego wychodźstwa niepodległościowego z państwem zarządzanym przez generała Franco.

Agnieszka Pietrzak jest autorką książki pt. Główny Zarząd Informacji wobec oflagowców 1949–1956; to opowieść o planach i ich realizacjach, o agentach i ich oficerach prowadzących z Informacji Wojskowej (kontrwywiadu), którzy niszczyli wszelkie przejawy polskości obecne w powojennym ludowym Wojsku Polskim. Jest to opowieść, w której główni bohaterowie służą autorce jako ilustracja losów armii, „wypłukującej” ze swego grona nosicieli „faszystowskiego” korpusu oficerskiego II RP. Proces ten dotknął m.in. oflagowców, dawnych jeńców III Rzeszy, którzy zamierzali kontynuować służbę wojskową w kraju – nie wybrali emigracji. Ich losy potoczyły się różnie. Większość z nich tylko na krótko trafiła do wojska, by ostatecznie – po serii procesów – znaleźć się w stalinowskich więzieniach. Inni poszli na współpracę z reżymem i donosili na swoich kolegów. To dzięki nim w większości sowieccy oficerowie IW mogli podjąć próbę rozpracowania tego środowiska. W efekcie tych działań powstała armia zarządzana przez oficerów realizujących rozkazy płynące od dowództwa Armii Czerwonej – jedynej „postępowej”.

Artur Kubaj przybliża nam czasy niemal współczesne w swojej pracy pt. Nie wyrośli z marzeń. Szczecińska podziemna Solidarność. Czas najwyższy, by polski czytelnik otrzymał w wersji całościowej pracę na temat drugiego – obok Gdańska – głównego ośrodka robotniczego oporu wobec komunizmu. Autor przybliża nam zmagania głównych grup opozycji „solidarnościowej”, rywalizujących ze sobą o sukcesję po 16-miesięcznym okresie „karnawału”. W tej walce więcej samozaparcia i kreatywności wykazał Andrzej Milczanowski; jego główny konkurent Marian Jurczyk nadal jednak uchodził za głównego lidera szczecińskiej Solidarności. Autor prezentuje bardzo bogatą faktografię związaną z aktywnością podziemia na Pomorzu Zachodnim, dorobek koncepcyjny, wydawniczy, w końcu przypomina, że podczas strajków z 1988 r. to Szczecin po raz pierwszy stał się „Gdańskiem Wybrzeża”; ustala personalia wielu tajnych współpracowników, przybliża nam specyfikę tego regionu.

Relacja: Bernard