wtorek, 27 grudnia 2011
Prezes IPN Łukasz Kamiński w Klubie Ronina
W Klubie Ronina gościł dr Łukasz Kamiński, od kilku miesięcy prezes IPN, powołany na to stanowisko na podstawie przepisów nowo obowiązującej ustawy, która jednak pozostawia prezesowi mniej swobody działania i grozi naciskami nawet z możliwością odwołania przed upływem kadencji.
W Klubie Ronina gościł dr Łukasz Kamiński, od kilku miesięcy sprawujący funkcję prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Łukasz Kamiński został powołany na to stanowisko na podstawie przepisów nowo obowiązującej ustawy, która jednak pozostawia prezesowi mniej swobody działania i grozi naciskami nawet z teoretyczną możliwością odwołania przed upływem kadencji.
Rozmawiano o misji Instytutu pod kierownictwem Łukasza Kamińskiego, o priorytetach IPN w kontekście poprzednich prezesów (Leona Kieresa i śp. Janusza Kurtyki) - IPN ma się stać sprawnym urzędem państwowym. Łukasz Warzecha pytał też o „pierwszą linię politycznego sporu” na jakiej miał znajdować się wcześniej IPN, „mam nadzieję, że ten etap mamy już za sobą, uważam, ze Instytut absolutnie nie powinien być elementem, wpisywać się w walkę polityczną w Polsce”. Również o IPN po w kontekście nowo wybranego Sejmu i o nowej ustawie regulującej działanie Instytutu.
Z sali padło wiele ciekawych pytań m.in. o zbiór zastrzeżony, finanse, dokumentowanie relacji odchodzących świadków historii, prace prowadzone przez IPN, współpracę z analogicznymi instytucjami innych krajów i dostępu do archiwów innych krajów, publikacje Instytutu, Biuletyn Informacyjny, nauczanie historii w Polsce i udział Instytutu w programach edukacyjnych. Mówiono też o systemie udostępniania akt, bazach danych IPNu, cyfryzacji archiwów i zdalnym dostępie (w przyszłości) i problemach z tym związanych. O 30 rocznicy wprowadzenia Stanu Wojennego.
W osobnym filmiku znajduje się fragment spotkania w którym pytania zadaje m.in. dr Barbara Fedyszak Radziejowska, a dotyczą one również tzw. „trudnych tematów”. Zachęcam do obejrzenia.
Margotte, Bernard