Podczas dzisiejszej konferencji prasowej prezes PiS Jarosław Kaczyński zaprezentował „swoją drużynę”.
Przy stole zasiedli: Witold Waszczykowski (b. szef MSZ), Piotr Naimski (b. wiceminister gospodarki), Paweł Szałamacha (b. wiceminister skarbu), Dariusz Barski (były zastępca prokuratora generalnego), Andrzej Waśko (b. wiceminister edukacji), Bolesław Piecha (b. wiceminister zdrowia), Daniel Obajtek (wójt gminy Pcim), Urszula Włodarczyk (lekkoatletka), Janusz Śniadek (b. szef NSZZ "Solidarność”), Beata Szydło (wiceszef PiS), Witold Śmiałek (samorządowiec), prof. Józefina Hrynkiewicz (socjolog), Janusz Wojciechowski (europoseł).
„Jestem przekonany, że jesteśmy wszyscy razem mocnym i zdeterminowanym zespołem, kompetentnym zespołem, który chce zmienić Polskę". - powiedział premier Jarosław Kaczyński. - "My wszyscy chcemy Polski nowoczesnej, solidarnej. Droga do tej nowoczesnej, solidarnej Polski prowadzi przede wszystkim poprzez empatię, poprzez zrozumienie innych ludzi, ich potrzeb, ich aspiracji.
My wszyscy jesteśmy dla Polski i dla Polaków, nie dla siebie. Polacy zasługują na więcej. To oznacza, że zasługują na dobrą pracę, uczciwą płacę, bezpieczne życie, na uczciwe dobre państwo, które zawsze potrafi im pomóc wtedy, kiedy ta pomoc jest potrzebna.
Wierzę, że jesteśmy w stanie to zadanie wykonać".
"Ja nie będę w żadnym wypadku przyjmował tych tłumaczeń, które dziś można usłyszeć – że nie możemy, nie potrafimy, to nie są nasze kompetencje; rozłożonych rąk, tej przysłowiowej „białej flagi”. My musimy umieć, potrafić, musimy być pod każdym względem przygotowani. To wymaga solidarnej, uczciwej pracy, i takiej solidarnej, uczciwej pracy będę od Państwa wymagał. Bo, jeszcze raz powtarzam, naszym celem jest taka Polska, w której Polacy będą pracować, zakładać rodziny, wychowywać dzieci, będą budowali swoje zwykłe ludzie szczęście. Nie będziemy musieli tego szczęścia szukać gdzie indziej".
Następnie głos zabierali kolejno uczestnicy tej konferencji. Jarosław Kaczyński anonsując Janusza Śniadka powiedział:
„Dzisiaj mamy czasy trudne, bardzo trudne, i dlatego szczególne znaczenie musimy przypisywać polityce społecznej. To jest priorytet na dziś i pewnie na długo. Musimy umieć pomagać innym”.
Janusz Śniadek omówił m.in. kwestię polityki społecznej oraz rynku pracy, w tym obrony stałego stosunku pracy.
Z kolei Beata Szydło zajęła się sprawami finansów publicznych, w tym zmianą systemu podatkowego, jak powiedziała, jest cały pakiet ustaw, który będzie przedstawiony nowemu sejmowi.
Piotr Naimski mówił o gospodarce, a w szczególności o ustawie o wykonywaniu prawa własności górniczej przez Skarb Państwa w zakresie wydobywania węglowodorów, mówil=ł także prywatyzacji LOTOS-u, zaznaczył, ze ten proces należy zablokować, gdyż prywatyzacja tego przedsiębiorstwa jest to zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego państwa.
Daniel Obajtek przypomniał osiągnięcia gminy, którą kieruje - chodzi o objęcie opieką stomatologiczną wszystkich dzieci.
Andrzej Waśko powiedział, że należy skierować do sejmu projekt nowelizacji ustawy o odłożeniu obowiązku szkolnego dla 6-latków do roku 2020. Ponad 80% rodziców nie chce, żeby 6-latki szły do szkoły, gdyż szkoły są do tego nieprzygotowane.
Bolesław Piecha mówił o opiece zdrowotnej, o konieczności zatrzymania procesu komercjalizacji i prywatyzacji służby zdrowia. Stosowny projekt ustawy, jak zaznaczył, zostanie złożony jeszcze w tym miesiącu do sejmu. Druga sprawa, którą omówił, to refundacja leków. Trzecia kwestia to likwidacja NFZ, w zamian decentralizacja – projekt ustawy legislacyjnej zostanie przedstawiony w połowie roku. Wejście w życie ustawy nastąpiłoby w styczniu 2013 roku.
Józefina Hrynkiewicz zajęła się kwestią świadczeń emerytalnych – chodzi o podniesienie najniższych świadczeń tak, aby najniższa emerytura, renta inwalidzka, renta sieroca wystarczały na skromne utrzymanie. Druga sprawa, którą podjęła, to zniesienie przymusu uczestnictwa w OFE.
Dariusz Barski omówił kwestie związane z wymiarem sprawiedliwości. "Zero tolerancji dla przestępstwa bez względu na to, kto je popełnił" – zaznaczył. Powiedział m.in., że jest przygotowany projekt ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.
Paweł Szałamacha zajął się infrastrukturą, m.in. koniecznością obniżenia opłat za użytkowanie autostrad, polityką związaną z transportem – konieczne są m.in.: reaktywacja kolei, modernizacja szlaków komunikacyjnych.
Witold Waszczykowski omówił kwestie związane z polityką zagraniczną i jej celem, jakim jest powrót do podmiotowej roli Polski w Europie i świecie, a więc takiej, która ma wpływ na zewnętrzne i wewnętrzne decyzje instytucji, do których należymy: UE i NATO. Celem jest także współpraca z państwami regionu: Grupą wyszehradzką, Węgrami i Rumunią, promowanie polityki ambicji integracyjnych państw położonych na wschód od nas, powrót do ambitnej współpracy z USA, Chinami, Indiami.
Janusz Wojciechowski mówił o sprawach wsi i rolnictwa. Najpilniejsze sprawy to: wyrównanie dopłat dla polskich rolników, Polska wolna od GMO - stawką zdrowie Polaków oraz uwolnienie rolników od nieuczciwych firm skupowych, które przyjmują produkty nie płacąc za nie. Należy wprowadzić fundusz gwarantowanych świadczeń rolniczych, który będzie przejmował te zobowiązania rolników.
Urszula Włodarczyk omówiła sprawy związane ze sportem. Jak stwierdziła, należy uczynić go dostępnym dla każdego obywatela, w tym celu trzeba rozbudować infrastrukturę sportową. Należy też zwrócić uwagę na wychowanie fizyczne w szkołach.
Witold Śmiałek zajął się sprawą funduszy unijnych.
"Przed nami wielka praca, naprawdę wielka praca. Jestem głęboko przekonany, że jest to zespół, który da sobie radę z tymi wyzwaniami, które są przed nami, które są przed Polską". - zakończył to swoiste posiedzenie rządu premier Jarosław Kaczyński.
Relacja: Bernard
Notka: Margotte.