
Jako pierwsi głos zabrali: prezes PiS, Jarosław Kaczyński oraz Ryszard Proksa, szef sekcji krajowej oświaty i wychowania NSZZ "Solidarność".
W drugiej części przemawiali: prof.dr hab. Alina Rynio, dyrektor Instytutu Pedagogiki KUL oraz prof. Ignatianum dr hab. Andrzej Waśko. Konferencję podsumował wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Edukacji, Nauki I Młodzieży, poseł Sławomir Kłosowski.
Konferencja trwała ponad trzy godziny, bo do udziału w dyskusji zapisało się aż 20 osób.
"Edukacja szkolna ma zadanie wprowadzenia młodego człowieka nie tylko w świat ludzi dorosłych, ale także w świat wspólnoty, przede wszystkim tej najszerszej – wspólnoty narodowej poprzez edukację humanistyczną, historyczną, w jakimś zakresie także politologiczną" - powiedział Jarosław Kaczyński w swoim wystąpieniu.

"Ogromna część młodych ludzi nie wynosi z domu elementarnej wiedzy historycznej, elementarnej z zakresu kultury, tego wszystkiego co buduje wspólnotę. Szkoła musi to przekazać. I musi to przekazać wszystkim. I wszystkim tak samo. To jest dzisiaj w sposób celowy rozbijane. Chodzi o to, żeby dokonać poprzez szkołę nie integracji, a dezintegracji. Chcemy jasno powiedzieć, że Prawo i Sprawiedliwość się temu przeciwstawia i jeśli dojdzie do władzy, to będzie tutaj zasadnicza zmiana. Szkoła ma integrować wokół wartości narodowych. Państwo narodowe to jedyna instytucja, która maże zapewnić podmiotowość obywateli. Może zapewnić demokrację.
Demokracja wymaga współczynnika kulturowego, jeżeli go nie ma to staje się pusta procedurą, bez żadnego znaczenia. Ludzie muszą rozumieć na czym polegają różnice, spory, jaki jest sens różnych zachowań w sferze politycznej. Jeśli tej wspólnej podstawy nie ma, nie może funkcjonować demokracja. Więc jeśli chcemy żyć jako obywatele, a nie jako poddani jakiejś władzy, to musimy robić wszystko, żeby podstawy funkcjonowania tego państwa - życie narodowe, były podtrzymywane. I szkoła musi tu odegrać zasadniczą rolę.
"Oświata musi być mechanizmem integracji społecznej - niwelowania przepaści społecznych, które funkcjonują w naszym kraju. Istnieje tych przepaści nie ma nic wspólnego z ideą państwa demokratycznego, z ideą państwa prawa. To jest coś z czym musimy walczyć.
Nasze szkolnictwo powinno przeciwdziałać podziałowi naszego społeczeństwa na kasty czy stany. To jest zadanie polskiej inteligencji, żeby to likwidować. Wypełniać misję związaną z tradycyjnym etosem inteligencji".
Według Jarosława Kaczyńskiego edukacja jest szansą przyśpieszenia rozwoju kraju.
Ryszard Proksa, szef sekcji krajowej oświaty i wychowania NSZZ "Solidarność" powiedział: "Domagamy się dymisji pani minister Hall, bo działa na szkodę polskiej oświaty".
Jego zdaniem, obecne działania resortu edukacji dążą do sprywatyzowania oświaty w Polsce.

Działania resortu edukacji „są antyoświatowe i antynauczycielskie. Mamy prawo wyrazić nasze niezadowolenie i niepokój, na co wydawane są pieniądze. Za państwowe pieniądze chce się sprywatyzować polską oświatę" - powiedział Ryszard Proksa.







Audio:
Relacja: Margotte.