Jak według Kadłubka powstało państwo polskie, czy król stał ponad prawem, kiedy była pierwsza elekcja w Polsce? Prof. dr hab. Marek Barański swoim wykładem o początkach prawa i ustroju państwa polskiego zainaugurował cykl wykładów edukacyjnych pod hasłem „My i Państwo”, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Polska jest Najważniejsza.
Spotkania będą się odbywały w dolnej sali Kościoła pw. Wszystkich Świętych w Warszawie (ich terminy na dole tej notki).
Podtytuł wykładu prof. Barańskiego brzmiał: „Co smok wawelski może powiedzieć o stosunku do prawa?”, w swoim wywodzie o państwie Piastów profesor oparł się częściowo na „Kronice Polskiej” Wincentego Kadłubka. Kronikarz ten zwłaszcza w końcu XIX wieku był uważany za niemal bajkopisarza, ale w rzeczywistości jego dzieło warte jest uwagi, tylko trzeba je w umiejętny sposób czytać i wykorzystywać zawarte w nim informacje.
Otóż, jak wyjaśnił profesor, według Kadłubka to lud wybrał króla (był nim Krak), król ustanowił prawa, ale co ważne sam nie był ponad prawem (okazało się później, że nawet testament królewski mógł być poddawany pod decyzję sądu, zwłaszcza gdy miałoby to przesądzić o podziale kraju).
Prof. Barański opowiadał o tym, jak w Polsce zaczęła się wykształcać zasada elekcyjności tronu, mówił o dwóch wizjach państwa z przełomu XII/XIII wieku – państwie jako własności panującego i państwie jako własności nas wszystkich. Opowiadał o losach poszczególnych Piastów, o tym, w jaki sposób władcami zostawali - bynajmniej nie decydowali o tym sami - oraz o podejmowanych w związku z tym przez nich zobowiązaniach.
W czasie wykładu była mowa m.in. o Mieszku Starym, Leszku Białym, Władysławie Łokietku, Kazimierzu Wielkim i wreszcie o Jagiellonach.
Myślę, że trochę zabrakło na końcu pytań do profesora. Miejmy nadzieję, że w czasie następnych wykładów będzie przewidziana chwila na dyskusję.
Ważna informacja! We wrześniu Stowarzyszenie rozpoczyna cykl warsztatów historycznych dla młodzieży licealnej. Pod kierunkiem kadry akademickiej uczniowie będą mieli okazję uzupełnienia wiedzy i umiejętności ograniczanych przez twórców obecnego programu edukacji szkolnej. To forma alternatywnego kształcenia. Udział w warsztatach można będzie zgłosić 13 września o 15:30 (to termin rozpoczęcia warsztatów) w sali kościoła pw. Wszystkich Świętych lub przesyłać drogą e-mailową na adres: spjn.spjn@gmail.com
Andrzej Wroński ze Stowarzyszenia Polska Jest Najważniejsza, ksiądz Konrad Zawłocki z kościoła pw. Wszystkich Świętych i prelegent prof. Marek Barański.
Małgorzata Żaryn bardzo zachęcała do udziału w warsztatach historycznych przygotowanych dla uczniów.
Jak widać słuchacze dopisali, zabrakło miejsc siedzących.
Na sali była obecna europoseł Ewa Tomaszewska. Tu w rozmowie z profesorem Barańskim tuż przed wykładem.
Marek Barański, profesor nauk historycznych, drużynowy Czarnej Jedynki w latach 1962-66, po 1976 r. działacz KOR-u.
O profesorze z Encyklopedii Solidarności:
http://www.encyklopedia-solidarnosci.pl/wiki/index.php?title=Marek_Bara%C5%84ski
Wykaz wykładów z cyklu "My i Państwo:
Relacja: Margotte i Bernard.