niedziela, 3 listopada 2013

Czy urzędnicy w Warszawie są zastraszani? - Przegląd Tygodnia w Klubie Ronina


Przegląd tygodnia w Klubie Ronina poprowadził Cezary Gmyz, a towarzyszyli mu Jerzy Jachowicz i Samuel Pereira. Mówiono o bieżących wydarzeniach w Polsce (m.in. „kublikacjach”, referendum, ale też o umorzonym wątku cywilnym w śledztwie smoleńskim) i o sprawach zagranicznych – wyborach w Niemczech.

P1460065m
Przegląd tygodnia w Klubie Ronina poprowadził Cezary Gmyz, a towarzyszyli mu Jerzy Jachowicz i Samuel Pereira. Mówiono o bieżących wydarzeniach w Polsce (m.in. „kublikacjach”, referendum, ale też o umorzonym wątku cywilnym w śledztwie smoleńskim) i o sprawach zagranicznych – wyborach w Niemczech.

Poproszony o wypowiedź na tematy niemieckie obecny na sali prof. Zdzisław Krasnodębski powiedział: „Jest parę możliwych wariantów rozwoju sytuacji w Niemczech, najbardziej prawdopodobna jest wielka koalicja, ale negocjacje są trudne, głównie chodzi o podatki. Drugim wariantem jest wariant czarno-zieloni, teoretycznym wariantem jest też koalicja czerwono-czerwono-zielona, ale dotychczas w Niemczech jest ostracyzm wobec partii pokomunistycznej i tutaj trzeba by to tabu przełamać. Toczy się dyskusja, czy można postkomunistów traktować jako normalną partię, czy trzeba ich wykluczać.”

Jest też wariant rządu mniejszościowego, lub rozpisania nowych wyborów. „Ci którzy krytykują ideę wielkiej koalicji mówią, że byłoby to zagrożenie dla demokracji niemieckiej, dlatego, że opozycja byłaby zbyt słaba, a w Bundestagu wystarcza jedna czwarta liczby posłów żeby powołać komisję śledczą (u nas jest potrzebna większość!), dotyczy to też powołania sesji specjalnej Bundestagu itd. Po raz pierwszy się zdarzyło, że w przypadku wielkiej koalicji opozycja byłaby tak słaba, że nie miałaby możliwości powołania komisji śledczej. Chciałem tylko wskazać jak różne są standardy demokratyczne polskie i niemieckie. [...] Dla Polski nie ma to specjalnie żadnego znaczenia. Jest tu całkowita ciągłość polityki zagranicznej Niemiec”

Cezary Gmyz: „Z różnych instytucji samorządowych dochodzą słuchy, że przełożeni ostrzegają, ze jeżeli zobaczą „zakrzyżykowane” nazwiska osób sobie podległych to, rozszerzane są takie plotki, że te osoby mogą nie utrzymać swoich stanowisk. Jest na to przepis kodeksu karnego, artykuł 250 „Kto, przemocą, groźbą bezprawną lub przez nadużycie stosunku zależności, wywiera wpływ na sposób głosowania osoby uprawnionej albo zmusza ją do głosowania lub powstrzymuje od głosowania, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.”

Samuel Pereira: „W rozmowach z osobami które pracują w instytucjach publicznych w Warszawie słyszałem o strachu przed samym podpisywaniem się pod wnioskiem pod referendum. To jest kolejny sygnał, ze strach przed referendum jest ogromny. [...] Co się kryje w tych wszystkich inwestycjach reklamowanych przez Hannę Gronkiewicz-Waltz? W tych opóźnionych, w tych które były ekspresowo robiono, w jakim trybie, kto dostał zlecenie. Tu może być dużo ciekawych kwiatków. I tego Platforma boi się najbardziej!”

Jerzy Jachowicz: „Platforma jest partią „pluralistyczną”. Zbliża się referendum w Słupsku, zmiana prezydenta z SLD. Tam Platforma Obywatelska głosi hasło „chcesz zmienić swoje miasto idź do referendum!”

Cezary Gmyz przywołał temat umorzenia wątku cywilnego w postępowaniu smoleńskim prowadzonym przez prokuraturę Warszawa-Praga. „Mamy do czynienia z czymś co jest bardzo niebezpieczne, mamy sytuację prawną podwójną i tzw. pat prawniczy. Z jednej strony Jarosławowi Kaczyńskiemu, który poprzednio złożył zażalenie na umorzenie tego postępowania, przysługuje droga złożenia subsydiarnego aktu oskarżenia wobec Arabskiego, Tuska, Sikorskiego. Ale z drugiej strony mamy rodziny, które poprzednio nie złożyły zażalenia, mają prawo do zażalenia, a problem polega na tym, że 10 kwietnia 2015 cała sprawa się przedawni.” Śledztwo zostało umorzone w pierwszym możliwym terminie...

Umorzono też śledztwo w sprawie strzelania do prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Gruzji, Samuel Pereira „Mamy sygnał, że do prezydenta można strzelać... chyba, że internetowo, to Antykomor jest wtedy odpowiednio ukarany...”

O mdłościach premiera, co łączy Hannę Gronkiewicz-Waltz z Lechem Wałęsą, kto był a kogo nie było na urodzinach Wąłęsy i dlaczego to kapitan Graczyk, o nowych „kublikacjach” czyli książka Kublik, Czuchnowskiego i Turowskiego o tym jak Turowski chronił papieża i szpiegował Związek Sowiecki, o kuriozalnych sprostowaniach posła Tomczyka, o łusce ze sprawy zabójstwa gen. Papały. M.in. to w filmie poniżej.



Relacja Bernard i Margotte


IMG_9597m

IMG_9550m

IMG_9546m

IMG_9614m

IMG_9572m

P1460059m

IMG_9574m

Więcej zdjęć: http://www.flickr.com/photos/55306383@N03/sets/72157636063356124/

Opublikowano:
Blogpress, wt., 01/10/2013 - 07:40