niedziela, 3 listopada 2013
"To nie oni opuścili Polskę, to Polska ich opuściła" - Pokaz filmu "Polacy"
W Cafe Niespodzianka w Warszawie odbył się pokaz reportażu „Polacy” Piotra Bugajewskiego i Krzysztofa Siuciaka. Stanowi on filmową relację z trzydniowej wyprawy w celu dostarczenia książek polskim szkołom na Litwie i na Łotwie w ramach akcji "Podziel się książką z Polakami na Kresach".
Bohaterami filmu są zarówno osoby, które zdecydowały się wziąć udział w tej akcji, w tym jej inicjator Witold Szpiczyński z otwockiego klubu Gazety Polskiej oraz Piotr Grzegorzewski z Solidarnych2010, jak i odwiedzani rodacy mieszkający na Wschodzie.
Uczestnicy wyprawy w furgonetce zawieźli na Kresy ok. 500-600 kilogramów polskich książek, pozostawili je w Domu Polskim w Dyneburgu (gdzie żyje 15% Polaków), w polskiej szkole w Krasławiu, w polskiej szkole im. Adama Mickiewicza w Dziewiniszkach i w gimnazjum polskim w Ejszyszkach.
Po projekcji autorzy filmu i uczestnicy wyprawy opowiadali o samej akcji zbierania książek w Polsce, jak i o wrażeniach ze spotkania z rodakami. Podkreślali, że to od Polaków na Kresach moglibyśmy się uczyć patriotyzmu, poszanowania symboli, tradycji. Rodacy za wschodnią granicą muszą o wszystko wciąż walczyć, żeby zachować polską kulturę - mówili autorzy filmu. Wspomnieli o mandatach, które otrzymują Polacy na Liwie za wywieszanie dwujęzycznych napisów na sklepach czy polskich flag. "Nasze państwo nie interweniuje w takich sytuacjach".
"Co chcieliśmy ukazać w filmie?" - mówił Piotr Bugajewski. - "Żeby pamiętać o Polakach, że oni tam są i mają szczególny stosunek do naszego kraju. Kochają Polskę bez względu na wszystko". Podkreślił, że nawet jeśli rodzice nie mówią już po polsku, to polskojęzycznym dziadkom zależy na tym, żeby wnuki chodziły do polskiej szkoły, żeby zachować polską mowę, polską kulturę. Dzięki temu odradzają się na Kresach polskie szkoły. Nawet dla młodych Rosjan "polska szkoła jest przepustką do Europy, daje możliwość studiowania w Polsce" - dodał Krzysztof Siuciak.
Był to już trzeci wyjazd na Wschód, a akcja "Podziel się książką z Polakami na Kresach" trwa nadal. Akcję pomocy Kresom wspierają posłowie PiS, Stanisław Pięta i Artur Górski, a także Fundacja "Kresy w potrzebie - Polacy Polakom".
Książki można przynosić do Domu Pielgrzyma „Amicus” przy parafii św. Stanisława Kostki lub do namiotu Solidarnych 2010 na Krakowskim Przedmieściu.
Przyjmowane są publikacje w dobrym stanie, chętnie w twardej oprawie. Książki dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Poszukiwana jest klasyka polskiej literatury, też współczesne powieści i tomiki poezji, książki historyczne, wydawnictwa albumowe, śpiewniki, przewodniki po ciekawych miejscach w Polsce, książki religijne, podręczniki (zwłaszcza do j. polskiego, historii, geografii), słowniki i encyklopedie. Płyty CD z polską muzyką, audiobooki, płyty DVD czy edukacyjne gry planszowe.
Następna wyprawa odbędzie 27 września.
Pokaz odbył się w ramach cyklu "Objazdowe Kino Niezależne" organizowanego przez Kongres Mediów Niezależnych. Film „Polacy” został wyróżniony na II Festiwalu Filmu Niezależnego OKNO w 2013 roku.
Piotr Bugajewski i Krzysztof Siuciak
Witold Szpiczyński
Relacja: Margotte i Bernard
P.S.
Podziękowanie za książki
Opublikowano:
Blogpress, sob., 21/09/2013 - 09:29