W sobotę w Warszawie odbyła się wielka manifestacja trzech central związkowych: NSZZ "Solidarność", OPZZ i Forum Związków Zawodowych. Połączyły one siły pod hasłem "Dość lekceważenia społeczeństwa".
Związkowcy wyruszyli spod sejmu, spod Stadionu Narodowego i spod Pałacu Kultury i Nauki. Do manifestujących dołączyły także inne organizacje: kluby Gazety Polskiej oraz Solidarni2010. Wszyscy połączyli się na rondzie de Gaulle`a i przeszli Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem na plac Zamkowy.
Według organizatorów w manifestacji uczestniczyło ok. 200 tys. osób i jest to prawdopodobnie zgodne z prawdą, gdyż kiedy przemawiał przewodniczący Piotr Duda i kolejni mówcy, związkowcy szli jeszcze Nowym Światem.
Manifestanci nieśli transparenty z różnymi hasłami, m.in. "Razem silni w obronie praw pracowniczych", "A bezrobotni pod most. Na co nam państwo?".
Migawki z manifestacji oraz fragmenty przemówień:
Na placu Zamkowym do zebranych przemówili przedstawiciele central związkowych: przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda, przewodniczący OPZZ Jan Guz i lider Forum Związków Zawodowych Tadeusz Chwałka, a także przedstawiciele innych organizacji, w tym red. nacz. "Gazety Polskiej" i "GPC" Tomasz Sakiewicz.
"Przyjechaliśmy tutaj wykrzyczeć: dość lekceważenia polskich pracowników, polskiego społeczeństwa. Chcemy szacunku dla nas, dla obywateli tego kraju". - mówił przewodniczący Solidarności.
Związki domagają się m.in. rzeczywistego dialogu społecznego w ramach Komisji Trójstronnej, wycofania się rządu z podwyższenia wieku emerytalnego do 67 lat, przyjęcia ustawy wymuszającej szybszy wzrost płacy minimalnej, podniesienia progów dochodowych upoważniających najuboższych do świadczeń rodzinnych i socjalnych oraz ograniczenia stosowania "śmieciowych" umów o pracę.
Przemówienie Piotra Dudy
Przemówienie Tomasza Sakiewicza
Sędzia Bogusław Nizieński pod sejmem
Związkowcy spotkali posła Antoniego Macierewicza, który śpieszył do sejmu
Adam Borowski
Tomasz Sakiewicz z zoną w drodze na plac Zamkowy
W środku Jadwiga Chmielowska
Ewa Stankiewicz
Ks. Stanisław Małkowski
Relacja: Margotte i Bernard
Opublikowano:
Blogpress, ndz., 15/09/2013 - 10:31