Sławomir Cenckiewicz jest jednym z najwybitniejszych historyków polskich, a posiadany talent poparł autentyczną odwagą osobistą - mówił prof. Jan Żaryn przewodniczący jury Nagrody im. Jacka Maziarskiego, które przyznało to wyróżnienie autorowi i współautorowi takich książek historycznych, jak: "Długie ramię Moskwy", "Śladami bezpieki i partii", "SB a Lech Wałęsa", "Anna Solidarność" i "Lech Kaczyński: biografia polityczna" czy najnowszej "Lech Wałęsa: człowiek z teczki".
Sławomir Cenckiewicz jest jednym z najwybitniejszych historyków polskich, a posiadany talent poparł autentyczną odwagą osobistą - mówił prof. Jan Żaryn przewodniczący jury Nagrody im. Jacka Maziarskiego, które przyznało to wyróżnienie autorowi i współautorowi takich książek historycznych, jak: "Długie ramię Moskwy", "Śladami bezpieki i partii", "SB a Lech Wałęsa", "Anna Solidarność" i "Lech Kaczyński: biografia polityczna" czy najnowszej "Lech Wałęsa: człowiek z teczki".
W Domu Dziennikarza w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody im. Jacka Maziarskiego. Spotkanie prowadził Bronisław Wildstein, a sylwetki nominowanych przedstawił prof. Jan Żaryn.
Patron nagrody, Jacek Maziarski był dziennikarzem, publicystą i posłem na Sejm I kadencji wybranym z listy Porozumienia Centrum. W latach 80. działał w "Solidarności". W stanie wojennym nie przeszedł weryfikacji dziennikarskiej, zamieścił wtedy w "Życiu Warszawy" ogłoszenie: "Szukam uczciwej pracy. Jacek Maziarski". Po upadku PRL był zastępcą redaktora naczelnego "Tygodnika Solidarność", pełnił także m.in. funkcję szefa Wiadomości TVP1. W 2006 prezydent Lech Kaczyński odznaczył Jacka Maziarskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Nagroda im. Jacka Maziarskiego jest przyznawana młodym badaczom i publicystom za nonkonformizm oraz uczciwość intelektualną. Jej poprzednimi laureatami byli: Paweł Zyzak, Michał i Jacek Karnowscy oraz Ewa Stankiewicz.
Jak powiedział Bronisław Wildstein "ta nagroda staje się coraz ważniejszym elementem polskiego życia kulturalnego, budowania autentycznej kultury, która nie kłania się modom, nie ulega presjom możnych, nie poddaje się ciśnieniom poprawności, tylko usiłuje wskazywać co ważne i nagradzać tych, którzy na to zasługują".
Anna Maziarska, wdowa po patronie nagrody, mówiła o trzyletniej działalności Fundacji Jacka Maziarskiego, a zwłaszcza o spotkaniach skolimowskich - weekendowych zjazdach, na których młodzi ludzie mogą spotykać się i dyskutować z najważniejszymi postaciami naszego życia publicznego - politykami, publicystami, dziennikarzami, wykładowcami, biznesmenami. Gośćmi spotkań skolimowskich (a było ich w sumie ponad 90) byli m.in. abp Henryk Hoser, prezes Jarosław Kaczyński, Antoni Macierewicz, prof. Andrzej Nowak, prof. Andrzej Zybertowicz, prof. Zdzisław Krasnodębski, prof. Piotr Gliński, dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, dr Sławomir Cenckiewicz, dr Piotr Gontarczyk, Bronisław Wildstein, Michał Karnowski, Rafał Ziemkiewicz i Cezary Gmyz. W ciągu dwóch lat około 70 młodych ludzi wzięło udział w tych zjazdach - stwierdziła Anna Maziarska.
Jakub Maciejewski, absolwent historii UJ, mówił o swoich refleksjach związanych z udziałem w tej inicjatywie.
"Dla nas iskrą, która rozpaliła tę akademię skolimowską, była tragedia smoleńska. Wydawało się nam, że tak potworne wydarzenie wywoła falę, która zmiecie zmurszały system III RP i przyniesie natychmiastowe odrodzenie. (..) Stało się inaczej. (..) Wydarzeniem smoleńskim, 10 kwietnia 2010 roku, byliśmy strasznie przytłoczeni, bezbronni i bezradni, bardzo osamotnieni". To dzięki Fundacji Jacka Maziarskiego tacy ludzie mogli się zgromadzić w jednym miejscu, żeby porozmawiać o Polsce i sprawach dla nich najważniejszych, nawet się spierać ze sobą. - podkreślił. - To było dla nas motywujące. Uświadomiliśmy sobie, że zmiany nie przyjdą z dnia na dzień, trzeba nad nimi pracować całe lata. Prosimy o śledzenie naszych działań i wyzwań, które podjęliśmy. Będziemy teraz spłacać ten ogromny zaciągnięty w Skolimowie dług- dodał.
Prof. Jan Żaryn przewodniczący jury konkursowego przedstawił sylwetki historyków, pisarzy, publicystów i dziennikarzy nominowanych do Nagrody im. Jacka Maziarskiego za rok 2012. W tym gronie znaleźli się: Krzysztof Feusette, Michał Łuczewski, Piotr Zychowicz, Maryna Miklaszewska, Sławomir Cenckiewicz, Marek Pyza, Tomasz Łobuszewski, Cezary Gmyz.
Jury obradowało w składzie: prof. Jan Żaryn (przewodniczący), dr Izabella Galicka, prof. Zofia Zielińska, Krzysztof Czabański, prof. Krzysztof Dybciak, Krzysztof Kłopotowski i Bronisław Wildstein.
Nagrodę im. Jacka Maziarskiego za rok 2012 przyznaliśmy panu prof. Sławomirowi Cenckiewiczowi, jednemu z najwybitniejszych polskich historyków dziejów najnowszych za niezłomną postawę badacza - rycerza broniącego prawa czytelników do poznania prawdy o przeszłości narodu polskiego i o jego rzeczywistych bohaterach, za odwagę w podejmowaniu tematów trudnych, za godne przyjmowanie szykan i represji, które nigdy nie powinny spadać na człowieka prawego." - odczytał uzasadnienie decyzji jury prof. Jan Żaryn.
Cenckiewicz jest jednym z najwybitniejszych historyków polskich, a posiadany talent poparł autentyczną odwagą osobistą, połączoną ze świadomością, że trzeba cierpliwie czekać na sprawiedliwość - dodał od siebie przewodniczący jury.
Prof. dr hab. Sławomir Cenckiewicz dziękując za przyznanie tak ważnego wyróżnienia, powiedział: "Nigdy nie spotkałem Jacka Maziarskiego, nie poznałem osobiście patrona nagrody. Zetknąłem się z jego publicystyką w 90. roku z tygodnika Solidarność. Zrobiła ona na mnie bardzo duże wrażenie". Historyk przypomniał artykuł Maziarskiego "Do góry nogami", poświęcony Adamowi Michnikowi i jego wypowiedziom za granicą, które odsłaniały kulisy systemu III RP. "Wspominam o tym, myśląc o tej przenikliwości pana Jacka Maziarskiego i chciałbym sobie życzyć, żebym zawsze był taki przenikliwy" - dodał laureat.
Relacja: Margotte i Bernard
Sławomir Cenckiewicz jest autorem ważnych książek historycznych:
- Oczami bezpieki: szkice i materiały z dziejów aparatu bezpieczeństwa PRL (2005)
- Tadeusz Katelbach (1897-1977): biografia polityczna (2005)
- SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii - współautor (2008)
- Sprawa Lecha Wałęsy (2008)
- Śladami bezpieki i partii. Rozprawy - Źródła - Publicystyka (2009)
- Anna Solidarność. Życie i działalność Anny Walentynowicz na tle epoki (1929-2010) (2010)
- Długie ramię Moskwy. Wywiad wojskowy Polski Ludowej 1943–1991 (2011)
- Lech Kaczyński. Biografia polityczna 1949–2005 - współautor (2013)
i najnowszej:
- Wałęsa. Człowiek z teczki (2013).
Więcej zdjęć:
http://www.flickr.com/photos/55306383@N03/sets/72157637089114155/
Opublikowano:
Blogpress, śr., 30/10/2013 - 08:41